آزمون یوس (YOS)

کم نیستند کسانی که برای تحصیل، سراغ کشورهای همسایه می‌روند. نزدیکی جغرافیایی، هزینه کمتر و البته قرابت‌های فرهنگی، از جمله دلایل اقبال به این دانشگاه‌ها هستند. ترکیه، یکی از این کشورها است که در سال‌های اخیر، دانشجویان ایرانی زیادی را از طریق آزمون‌های مختلف نظیر آزمون یوس (YOS) ترکیه پذیرش کرده است. وجود مؤسساتی مانند دانشگاه آنکارا، استانبول و اِگه ازمیر با استانداردهای جهانی، فرصت‌های خوبی را برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور فراهم کرده‌اند. اما برای رسیدن به چنین فرصتی، موفقیت در آزمون یوس یا همان آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه، شرط اول است. اینکه آزمون YOS چیست و چطور می‌توانید از پس آن برآیید؛ بخش‌های اصلی این مقاله را شکل می‌دهند. چنانچه قصد خرید پکیج آموزشی یا شرکت در آزمون را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با همکارانمان در متروپل وزا تماس گرفته و از مشاوره آزمون رایگان بهره‌مند شوید.

آزمون یوس چیست؟

برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه، درست مانند سایر مؤسسات آموزشی دنیا، شما به یک آزمون ورودی نیاز دارید. آزمون YOS یا همان (Yabancı Öğrenci Sınavı) ، ویژه فارغ ‌التحصیلان دیپلم تبعه‌های خارجی کشورهای دیگر است. فارغ ‌التحصیلانی که قصد دارند تا در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، به تحصیل بپردازند.
البته، بعضی از دانشگاه‌های خصوصی این کشور هم، چنین آزمونی را برگزار می‌کنند. در نهایت، شما باید بتوانید حد نصاب لازم برای قبولی را که نمره 50 تا 90 است، کسب کنید. در این صورت، نه تنها موفق به اخذ پذیرش می‌شوید، بلکه مشمول تخفیف در شهریه تحصیلی نیز خواهید شد.

آزمون یوس از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

با شنیدن نام یوس، ممکن است یاد آزمون‌هایی مانند GRE بیفتید. چرا که سولات این آزمون هم؛ از هوش، هندسه و ریاضی تشکیل شده‌اند. به عبارت دیگر، شما باید در طول مدت 100 تا 120 دقیقه، به 80 تا 100 سوال پنج‌ گزینه‌ای پاسخ دهید. بیشتر این پرسش‌ها را هم، ریاضی و هوش تشکیل می‌دهند و درصد کمی، به سوالات هندسه اختصاص دارد. با این حال شاید همچنان از خود بپرسید: آیا آزمون یوس سخت است؟
در پاسخ باید بگوییم، خیر. در حقیقت سوال‌های این آزمون حتی از کنکور خودمان هم آسان‌تر هستند. مثلاً در تست‌های ریاضی، دانش دوره راهنمایی شما کفایت می‌کند. تنها موضوع، مدیریت زمان و تکنیک تست‌زنی است که باید آنها را تمرین کنید. نکته دیگر این است که بیشتر دانشگاه‌ها برای پاسخ غلط در آزمون یوس، نمره منفی در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، دانشگاه‌هایی مانند دمیرل و سلجوق نیز، یک بخش اضافه به نام اطلاعات عمومی دارند. درباره زبان آزمون هم، انتخاب با خودتان است. انگلیسی یا ترکی که هنگام ثبت نام، یکی از آنها را گزینش می‌کنید. البته اگر در دانشگاهی پذیرفته شدید که تدریس دروس در آن، به زبان ترکی بود؛ مدرک آزمون Tomer به کارتان می‌آید.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

خوشبختانه شرکت و قبولی در آزمون یوس (YÖS exam)، به معنی تحصیل در تمام رشته‌های دلخواه شما است. از پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر رشته‌های پزشکی تا مهندسی و علوم انسانی. البته، در این زمینه استثنا هم وجود دارد و آن، رشته خلبانی است. برای تحصیل در این رشته، دو پیش ‌شرط وجود دارد. داشتن شهروندی ترکیه و یا ثبت نام در مدرسه‌های خلبانی این کشور.

هزینه آزمون یوس ترکیه

مبلغی که شما برای ثبت نام در آزمون یوس، می‌پردازید؛ در همه دانشگاه‌های این کشور یکسان نیست. به طور کلی این هزینه از 180 تا 1300 لیر، متغیر است. برای مثال، آزمون یوس دانشگاه استانبول در سال 2023، مبلغ 800 لیر را برای ثبت نام در نظر گرفته است. در حالی که، هزینه ثبت نام دانشگاه مصطفی کمال، 1300 لیر است.

ثبت نام آزمون یوس

اگر تصمیم خود را برای شرکت در آزمون YOS گرفته‌اید، بهتر است از نحوه و زمان ثبت نام آگاه باشید. هر سال در ماه بهمن، ثبت نام در این آزمون شروع می‌شود. اگرچه روز ثبت نام برای دانشگاه‌های مختلف، متغیر است؛ اما همگی آنها در بهمن ماه اقدام به این کار می‌کنند.
نکته دیگر اینکه، زمان برگزاری آزمون هم در مؤسسات آموزشی گوناگون، فرق می‌کند. بنابراین شما باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و پس از ثبت نام، از زمان آزمون اطلاع حاصل کنید. به طور معمول، اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت و برخی مواقع تیر ماه، زمان برگزاری آزمون‌ها است.

چطور در آزمون yos ثبت نام کنیم؟

ثبت نام در این امتحان ورودی، کار دشواری نیست. فقط کافی است مدارک لازم را از قبل مهیا کنید. این مدارک شامل پاسپورت و کارنامه‌های دبیرستان شما می‌شوند. اگرچه، در برخی دانشگاه‌ها حتی به نمرات دبیرستان هم نیاز ندارید. خبر خوب این است که هیچ محدودیت سنی هم برای این مرحله پیش‌بینی نشده است.
در این مرحله وارد سایت دانشگاه مد نظرتان شده و در بخش ثبت نام، فرمی را شامل اطلاعات عمومی پر کنید. حالا، اسناد لازم را اسکن و سپس آپلود کنید. در صورتی که ثبت نام شما موفقیت ‌آمیز باشد، ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید کرد. اکنون شما یک حساب کاربری دارید. در قدم بعدی، نام کاربری و کلمه عبور خود را تأیید کنید. مرحله نهایی هم شامل دریافت کارت ورود به آزمون است که معمولاً یک الی دو هفته بعد است.
دقت داشته باشید که همراه داشتن پاسپورت و برگه ورود به جلسه، در روز آزمون الزامی است. بهتر است بدانید که در صورت تمایل به ادامه تحصیل در ترکیه، شما این امکان را هم دارید که در چند دانشگاه ثبت نام کنید. دلیل آن هم، عدم تداخل زمان برگزاری آزمون‌ها با یکدیگر است.

نکات مهم درباره محل برگزاری آزمون یوس

بیشتر دانشگاه‌ها، آزمون YOSرا در همان شهری که در آن هستند، برگزار می‌کنند. با این وجود، برخی از مؤسسات آموزشی ترکیه، شهرها و حتی کشورهای دیگر را انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که پس از شیوع کرونا، بعضی دانشگاه‌ها، به سراغ آزمون آنلاین رفته‌اند. محل برگزاری آزمون یوس در ایران نیز، شهرهای تهران، ارومیه و تبریز است. به طور خلاصه، دانشگاه‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند که دسترسی به محل برگزاری امتحان برای متقاضیان، دشوار نباشد.

منابع آزمون یوس ترکیه

برای آمادگی جهت شرکت در این آزمون، منابع مختلفی در دسترس شما قرار دارند. در مجموع، کتاب های آزمون یوس شامل کتاب‌های “متروپل”، “پوزا” و “کوراک” می‌شوند. در هر کدام از این منابع، سوالات هوش، ریاضی و هندسه، به صورت جداگانه دسته‌بندی شده‌اند. برخی کتاب‌ها هم، در برگیرنده پرسش‌های بخش دوم، یعنی تسلط به زبان ترکی هستند.

نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه

مانند هر امتحان دیگری، شما باید خود را آماده کنید. این آمادگی از شرکت در دوره‌ها و کلاس‌ها تا بررسی نمونه سوالات آزمون‌های یوس در سال‌های گذشته، می‌شود. شما می‌توانید بر حسب دانشگاه مورد نظر خود، سوالات آزمون یوس 2023 یا حتی دوره‌های پیشتر را از این سایت متروپل تبریز خریداری کنید.

آزمون یوس 2023

با توجه به نکات بالا، حالا دیگر با پیش ‌زمینه‌های لازم برای شرکت در آزمون YOS، آشنا هستید. بنابراین، از مدت‌ها پیش باید برای آزمون یوس 2023، برنامه ‌ریزی کرده باشید. بر طبق تقویم آزمون یوس دانشگاه‌های ترکیه، ثبت نام برای سال 2023، از بهمن ماه سال 1401 آغاز می شود. حتی برخی مؤسسات مهم مانند دانشگاه آنکارا، آزمون خود را برگزار می کنند.

تاریخ آزمون های یوس

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، تاریخ برگزاری آزمون های یوس 2023 از دانشگاهی به دانشگاه دیگر، متفاوت است. جهت دریافت جدول اطلاعات ثبت نام و تاریخ برگزاری شرکت در آزمون YOS در دانشگاه‌های مختلف ترکیه، می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید و فایل جدول زمانبندی آزمون یوس را دریافت نمایید. چنانچه متقاضی پذیرش هستید، این جدول، اطلاعات ثبت نام و شرکت در آزمون YOS 2023 آن دسته از دانشگاههای ترکیه آمده است که هنوز فرصت نام ‌نویسی را در آنها دارید.

سخن پایانی

در این مطلب، شما را با آزمون یوس و نکات مهم پیرامون آن آشنا کردیم. همانگونه که دیدید، شرکت در آزمون YOS، نیازمند مدارک و یا شرط سنی خاصی نیست. به علاوه شما، می‌توانید از طریق شرکت در آزمون یوس ترکیه، شانس خود را برای چندین دانشگاه هم، امتحان کنید. برای این کار تنها کافی است منابع و کتاب‌های لازم را مطالعه کرده و با فضای آزمون آشنا شوید.
چنانچه سوالی درباره یوس دارید، آن را از ما بپرسید. اگر هم یکی از قبول شدگان آزمون هستید، تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. ما در متروپل تبریز، منتظر پرسش‌ها و نظرات شما هستیم.

پکیج رایگان مقدماتی یوس

می‌خواهید خود را برای قبولی در آزمون یوس، آماده کنید؛ اما اطلاعات زیادی درباره سوالات ریاضی، هوش و هندسه ندارید؟ پیشنهاد ما به شما، استفاده از پکیج مقدماتی رایگان یوس است. این پکیج کاربردی، حاوی ویدئوهای جلسات آشنایی و حل تمرین‌ دروس آزمون یوس است. پس ویدئوهای زیر را دانلود کنید تا علاوه بر آگاهی […]

کلاس حضوری آزمون یوس

مؤسسه متروپل تبریز، تمام خدمات مورد نیاز را در مسیر آمادگی آزمون یوس در اختیار متقاضیان شرکت در این آزمون قرار می‌دهد. آنچه در این مطلب خواهید خواند: یوس حضوری مناسب متقاضیان ساکن تهران 30,000,000 تومان تخفیف تا 20 مردادماه 400 ساعت خدمات آموزشی ریاضی، هندسه، هوش، منطق، پرابلم 12 جلد کتاب، 50 جلد دفترچه […]

کلاس آنلاين آزمون یوس

شعبه رسمی مؤسسه متروپل تبریز، تمام خدمات مورد نیاز را در مسیر آمادگی آزمون یوس به متقاضیان شرکت در این آزمون، ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از صفر تا صد آزمون یوس را نزد ما، فرا بگیرید. آنچه در این مطلب خواهید خواند: یوس آنلاین 25,000,000 تومان تخفیف تا 20 مردادماه 400 ساعت خدمات آموزشی ریاضی، […]