دانشگاه های ترکیه

سیستم آموزشی و دانشگاهی در کشور ترکیه توسط مسئولان وزارت آموزش ملی، مدیریت و کنترل می‌شود. قانون اساسی جمهوری ترکیه مقرر می‌دارد که همه افراد حق تحصیل در ترکیه را دارند. بر مبنای این قانون تحصیلی، کودکان 6 تا 14 ساله در کشور ترکیه باید حتماً آموزش دوران ابتدایی تا متوسطه را بگذرانند. همچنین نحوه اجرا و قوانین آموزشی در کشور ترکیه سبب شده است تا دانشگاه‌های ترکیه با توجه به سطح و کیفیت خوب آموزشی در رتبه ‌بندی عمومی، جز بهترین دانشگاه‌های جهان قرار بگیرند. بهترین دانشگاه‌های ترکیه بر اساس نتایج تحقیقات و رتبه‌بندی حاصله از پژوهش و تحقیقاتی که سالانه توسط اعضای جامعه دانشگاهی اروپایی در منطقه و سراسر جهان انجام می‌شود، سبب اضافه شدن چند دانشگاه ترکیه در سال‌های اخیر از لحاظ سطح و معیار، به لیست بهترین دانشگاه‌های جهانی شده است.
از سوی دیگر کشور ترکیه دارای جمعیت ۲/۹۴ درصدی از افراد تحصیل‌ کرده و دانشجویان است و همین امر سبب شده است تا این کشور به ‌عنوان دومین کشور در جهان، موفق به کسب شرایط آموزشی عالی شود. کشور ترکیه به علت داشتن دانشگاه‌های خصوصی دندانپزشکی، دانشگاه بین ‌المللی ترکیه، دانشگاه ‌زبان انگلیسی، دانشگاه‌های هنر، دانشگاه طراحی لباس در ترکیه و غیره به یک مقصد تحصیلی محبوب در میان متقاضیان خارج از کشور و دانشجویان در رشته‌های مختلف که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، شده است.

از سوی دیگر کشور ترکیه با داشتن شرایط بورسیه عالی، خوابگاه‌های مدرن و همچنین هزینه‌های ورودی و شهریه‌های دانشگاهی مناسب و مقرون ‌به ‌صرفه به یک ‌قطب مهاجرتی برای دانشجویان نیز تبدیل شده است. از این رو اگر شما نیز قصد مهاجرت و یا ادامه تحصیل در ترکیه را دارید متروپل تبریز با سالها تجربه در این زمینه می‌تواند مشاور و یاریگر شما در این مسیر باشد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ترکیه
 • بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه
 • برترین دانشگاه‌های ترکیه
 • دانشگاه‌های خصوصی ارزان ترکیه
 • شرایط بورسیه دانشگاه‌های ترکیه
 • شهریه دانشگاه در ترکیه
 • قبولی در دانشگاه ترکیه بدون آزمون
 • اقامتگاه‌های دانشگاهی ترکیه
 • جمع ‌بندی

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ترکیه

کشور ترکیه با توجه به پیشرفت‌ها و موفقیت‌های خود در حوزه سلامت در بین 10 کشور برتر جهان قرار دارد. در دانشگاه‌های ترکیه، آموزش بهداشت به دو مرحله لیسانس و فوق ‌لیسانس تقسیم می‌شود. علاوه بر این، آموزش بهداشت دو گروه اصلی پزشکی، دندانپزشکی و سایر بخش‌ها را در برمی‌گیرد.
آموزش بهداشت در دانشگاه پزشکی ترکیه، در دانشکده داروسازی و در دانشگاه دندانپزشکی ترکیه 5 سال به طول می‌انجامد. هر فردی که تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانده و دارای گواهی معادل‌سازی باشد، می‌توانند پس از قبولی در آزمون‌های ورودی در بخش بهداشتی دانشگاه‌های فوق، ثبت ‌نام کند. شایان ذکر است دانشگاه‌های خصوصی پزشکی و دانشگاه خصوصی دندانپزشکی و دانشگاه‌های دارای شرط معدل در ترکیه فقط با نمره قبولی و بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند.
در متن اطلاعیه وزارت بهداشت، لیستی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مورد تأیید این وزارتخانه در ایران در سال‌های تحصیلی 2021 و 2022 ارائه‌ شده است. لیست دانشگاه‌های پزشکی ترکیه‌ای مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران که با بررسی‌های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه ‌نظام رتبه‌ بندی معتبر بین ‌المللی Times، QS و Shanghai ارائه ‌شده است به شرح زیر است:

 1. دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara Universit)
 2. دانشگاه آتاترک ارزروم ترکیه (Ataturk university)
 3. دانشگاه اگه ازمی ترکیه Ege university))
 4. دانشگاه حاجت تپه ترکیه Hacettepe university))
 5. دکوز ایلول ترکیه Dokuz Eylül University))
 6. دانشگاه استانبول ترکیه Istanbul University))
 7. دانشگاه خصوصی کوچ ترکیه Koc University))
 8. دانشگاه قاضی ترکیه Gazi University))
 9. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه Izmir Katip Celebi University))
 10. دانشگاه خصوصی باهچه شهیر ترکیه Bahçeşehir University))
 11. دانشگاه خصوصی باشکنت ترکیه Başkent University))
 12. دانشگاه خصوصی یدی تپه ترکیه Yeditepe University))
 13. دانشگاه مارمارا ترکیه Marmara University))
 14. دانشگاه ۱۹ مایس ترکیه Ondokuz Mayis University))
 15. دانشگاه خصوصی آجه بادام ترکیه (Acıbadem University)

بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

دوره دانشگاهی پزشکی در ترکیه 6 ساله است. در دو سال اول از این دوره، دروس علوم پایه تدریس می‌شود و در سال سوم دروس عملی و تئوری مربوط به شناسایی انواع بیماری‌ها به دانشجویان آموخته می‌شود‌. سال چهارم و پنجم از این دوره نیز شامل دوره‌های کارآموزی بالینی است. در سال آخر دانشجویان به‌ صورت کارآموز در بیمارستان‌های دانشگاه فعالیت خواهند کرد و اینترن نامیده می‌شوند. دانشگاه خصوصی پزشکی ترکیه برای افرادی که با هزینه‌های گزاف تحصیلی مشکلی ندارند، بسیار مناسب است.
اگر قصد دارید در دانشگاه‌های پزشکی بدون کنکور ترکیه تحصیل کنید باید در دانشگاه‌های خصوصی پزشکی ترکیه به تحصیل بپردازید. هزینه دانشگاه بدون کنکور پزشکی ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دیگر گران‌تر است. دانشگاه باشکنت، دانشگاه اوکان، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه اکونومی و دانشگاه بیلکنت از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هستند که رشته پزشکی در آنها بدون کنکور است.
دانشگاه Hacettepe نیز دانشگاهی دولتی است که در شهر آنکارا واقع ‌شده و از نظر عملکرد تحصیلی، رتبه برتر دانشگاهی را در ترکیه به خود اختصاص داده و بهترین دانشگاه پزشکی ترکیه به شمار می‌آید. دانشگاه پزشکی استانبول ترکیه از برترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، یک موسسه دولتی برجسته و قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین دانشگاه ترکیه به‌ حساب می‌آید که در استانبول مستقر است.

برترین دانشگاه‌های ترکیه

تا اینجا به توضیح ویژگی‌ها و شرایط تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه پرداختیم. از این رو اگر شما نیز قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید، می‌توانید با خواندن این مطالب و شرایط و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشور ترکیه، با اطمینان خاطر برای مهاجرت و ادامه تحصیل در رشته دلخواهتان در ترکیه اقدام کنید. با این حال در ادامه به توضیح بیشتری در مورد برخی از بهترین دانشگاه‌ها می‌پردازیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، با ما همراه باشید.

دانشگاه آنکارا

اگر به دنبال دانشگاه ترکیه‌ای که بورسیه می‌کنند، هستید، می‌توانید دانشگاه آنکارا برای تحصیل انتخاب کنید. دانشگاه آنکارا را می‌توان یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای بورسیه دانست که در شهر دانشجویی آنکارا قرار دارد. رنک دانشگاه‌های ترکیه بالا است و این دانشگاه نیز در رتبه‌بندی QS در جایگاه 801-1000 قرار دارد. رشته پزشکی در این دانشگاه، پر طرفدارترین رشته برای تحصیل است. به همین دلیل آنکارا را می‌توان به‌ عنوان معتبرترین دانشگاه پزشکی ترکیه نیز معرفی کرد. جالب است بدانید رشته پزشکی این دانشگاه رتبه 330 را در بین دانشگاه‌های سراسر دنیا دارد.
آنکارا یک دانشگاه دندانپزشکی ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت نیز به‌ حساب می‌آید، در نتیجه اگر قصد تحصیل در این کشور و در رشته دندانپزشکی را دارید، می‌توانید با پذیرش در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه از یک مدرک تحصیلی معتبر برخوردار شوید.
دانشگاه آنکارا از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه است و شما می‌توانید به زبان‌های ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز در این دانشگاه به تحصیل بپردازید. البته برای اینکه بتوانید در این دانشگاه به تحصیل بپردازید باید علاوه بر داشتن مدرک دیپلم، در آزمون YOS نیز رتبه قبولی را کسب کنید. از این رو برای دریافت مشاوره آزمون و اطلاع از چگونگی برگزاری آن می‌توانید با مشاوران متخصص متروپل تبریز در تماس باشید. در پایان لازم به ذکر است که دانشگاه آنکارا از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه است، به همین دلیل ایرانیان زیادی قصد تحصیل در این کشور را دارند.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ از دیگر دانشگاه‌های معتبر ترکیه است. افراد زیادی هنگام انتخاب دانشگاه کوچ ترکیه، پزشکی را رشته مد نظر خود قرار می‌دهند. این دانشگاه در استانبول ترکیه واقع‌ شده و بسیاری از دروس در آن به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. برای اطلاع یافتن از شهریه پزشکی دانشگاه کوچ ترکیه به سایت این دانشگاه مراجعه کنید. در سایت این دانشگاه شما می‌توانید از بورسیه پزشکی دانشگاه کوچ ترکیه نیز با خبر شوید، چرا که دانشکده برتر دانشگاه کوچ ترکیه پزشکی است. همچنین این دانشگاه را می‌توان نسبت به کیفیت و رنک بالای آن ارزان‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه نیز دانست.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe)

دانشگاه حاجت تپه یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر ترکیه بوده و در شهر آنکارا واقع ‌شده است. همان‌طور که پیش ‌از این نیز گفته شد، این دانشگاه بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی محسوب می‎شود. حاجت تپه نه ‌تنها از بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه است بلکه شهرت آن به سراسر جهان نیز می‌رسد. همچنین این دانشگاه از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است و ایرانیان علاقمند به رشته پزشکی، به ‌راحتی می‌توانند به تحصیل در این دانشگاه بپردازند. این دانشگاه دو واحد یا مرکز اصلی دارد. واحد اول در شهر قدیمی آنکارا قرار دارد و مرکز پزشکی را میزبانی می‌کند، واحد دوم این دانشگاه از مرکز شهر فاصله دارد و میزبان دانشکده‌های علوم اقتصادی و اداری، حقوق، آموزش فنی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم است.
همچنین جالب است بدانید آنکارا یک شهر دانشجویی است و شما برای گرفتن خوابگاه در آن با سختی رو به ‌رو نیستید. البته اگر بتوانید از دانشگاه‌های معتبر ترکیه بورسیه دریافت کنید، برای پرداخت هزینه‌های خود نیز با مشکلی مواجه نخواهید بود. حاجت تپه به دانشجویان با رزومه خوب بورسیه ارائه می‌کند و همچنین از دانشگاه‌های ترکیه با آزمون sat به شمار می‌رود. پذیرش دانشگاه‌های ترکیه با sat در این کشور رایج است، در نتیجه ثبت ‌نام در دوره آمادگی آزمون SAT می‌تواند مسیر را برای موفقیت در این آزمون و همچنین ورود به این دانشگاه هموار کند. ناگفته نماند هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه سالانه به‌ طور میانگین بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار است.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه در ترکیه در زمینه تحقیقات بزرگ است که در سمت اروپایی تنگه بسفر در استانبول، واقع ‌شده است. این دانشگاه دارای چهار دانشکده و دو مدرسه است که در مقطع کارشناسی فعالیت می‌کنند و شش مؤسسه آن نیز خدمات مربوط به تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهند. شایان ذکر است که زبان تدریس در دانشگاه بغازیچی ترکیه پزشکی، انگلیسی است.
این دانشگاه که در سال 1863 با نام کالج رابرت تأسیس شد، اولین مؤسسه آموزش عالی آمریکایی بود که در خارج از ایالات ‌متحده آغاز به کار کرده بود. اگرچه امروزه این دانشگاه کاملاً تحت مدیریت ترکیه است، اما هنوز هم روابط نزدیکی با سیستم آموزشی آمریکا دارد. دانشگاه بغازیچی همچنان با بالاترین تعداد متقاضی از طریق آزمون ورودی دانشگاه ترکیه YGS-LYS در رتبه اول ترکیه قرار دارد. این امر سبب جذب بسیاری از دانشجویان دارای رتبه برتر در دانشگاه Boğaziçi شده است.

دانشگاه‌های خصوصی ارزان ترکیه

با توجه به کیفیت آموزش، تحصیل در خارج از کشور می‌تواند گران باشد. با این ‌حال، چندین دانشگاه خوب در ترکیه وجود دارد که تحصیلات با کیفیت را با نرخ ارزان‌تر ارائه می‌دهند. در ادامه لیستی از دانشگاه‌های خصوصی و کم شهریه ترکیه را برای دانشجویان بین ‌المللی معرفی می‌کنیم.

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول دانشگاهی در استانبول ترکیه است که متعلق به یک شرکت دانشگاهی انتفاعی است. بیلگی در زبان ترکی به معنای «دانش» یا «اطلاعات» است. گفتنی است بنیاد آموزش و فرهنگ بیلگی در اکتبر 1994 سال ۱۹۹۴ در شهر استانبول ترکیه تأسیس شد.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول (İTÜ) به ‌عنوان یک دانشگاه پیشرو با تحقیقات فشرده، اهمیت زیادی برای توسعه تحصیلات تکمیلی قائل است؛ بنابراین، İTÜ به تلاش‌های خود برای آموزش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با مهارت های علمی و تحقیقاتی سطح بالا برای پیشرفت علم و فناوری معاصر و توسعه نوآوری ادامه می‌دهد.

دانشگاه موگلا

دانشگاه Mugla Sitki Kocman در سال 1992 به‌ عنوان یک دانشگاه دولتی با چهار دانشکده ارائه‌ شده است: دانشگاه هنر ترکیه و علوم انسانی، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده آموزش فنی و دانشکده شیلات. هدف این دانشگاه حمایت از آموزش و پژوهش معاصر در زمینه های مختلف علوم اجتماعی، طبیعی و تربیتی و همچنین هنر و علوم انسانی در کنار آموزش حرفه‌ای است.

دانشگاه خاور نزدیک

دانشگاه ترکیه‌ای خاور نزدیک که در سال 1988 تأسیس شد، به ‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی واقع ‌شده است و به‌ عنوان یک موسسه بین‌المللی آموزش عالی با استخدام کارکنان بسیار ماهر، گسترده‌ترین فرصت‌های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به بیش از 26 هزار نفر ارائه می‌دهد. دانشگاه خاور نزدیک دارای 16 دانشکده شامل 220 دپارتمان و برنامه، 4 مدرسه تحصیلات تکمیلی و حدود 200 رشته تحصیلی و کارشناسی ارشد، 4 مدرسه متوسطه، 28 موسسه تحقیقاتی و چندین عضو بین ‌المللی است.

دانشگاه اوکان

دانشگاه اوکان در استانبول ترکیه، تنها شهری که هر دو قاره، اروپا و آسیا را در برمی‌گیرد، واقع ‌شده است. دانشگاه اوکان با 8000 دانشجو یکی از دانشگاه‌های ترکیه است که سریع‌ترین رشد علمی را دارد. این دانشگاه 52 برنامه در مقطع کارشناسی، 27 برنامه تحصیلات تکمیلی و 5 برنامه دکتری ارائه می‌دهد.

دانشگاه دیکل

این دانشگاه یک موسسه تحقیقاتی و آموزش عالی و همچنین یکی از ارزان‌ترین دانشگاه خصوصی پزشکی ترکیه است. در این دانشگاه، شما می‌توانید مدارک دانشگاهی را در بسیاری از زمینه‌ها مانند معماری، هنر و طراحی، علوم زیستی، تجارت، مهندسی شیمی، شیمی، مهندسی عمران، تاریخ، اقتصاد، مالی و حسابداری، زبان، پزشکی و غیره دریافت کنید.

دانشگاه جمهوریت

دانشگاه جمهوریت، در سیواس، دومین شهر بزرگ کشور ترکیه، در زمینی به مساحت 11000 مترمربع در سال 1974 و به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه تأسیس ‌شده است.‌ دانشگاه جمهوریت ترکیه با داشتن 14 دانشکده، 10 موسسه و دانشکده دکترا، 3 مدرسه، هنرستان دولتی، 7 مدرسه حرفه‌ای، 54 مرکز تحقیقاتی یک دانشگاه پویا دائماً در حال رشد است.

شرایط بورسیه دانشگاه‌های ترکیه

یک ‌راه آسان برای ادامه تحصیل و پذیرش در رشته دلخواه شما بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی هستند. بورسیه‌های دانشگاهی هزینه تحصیل، اقامت، غذا و حمل ‌و نقل را پوشش می‌دهند. علاوه بر این، ماهانه مقدار معینی پول به دانشجو برای خرج‌ها ضروری با عنوان پول‌ توجیبی نیز ارائه می‌دهند. علاوه بر این، فرصت‌های بورسیه تحصیلی دیگری در قالب تخفیف شهریه در دانشگاه‌های خصوصی نیز وجود دارند. دانشجویان برای آگاهی از شرایط بورسیه در دانشگاه ترکیه باید بدانند که کدام دانشگاه‌های ترکیه بورسیه می‌کنند؟ و معیارهای اساسی بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه چیست؟ برای آگاهی کامل از جزئیات بورسیه در بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید ادامه این مطلب را بخوانید.

معیارهای اساسی برای دانشجویان متقاضی بورسیه در هر مقطع تحصیلی

متقاضیان بورسیه تحصیلی ترکیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید سن زیر ۲۱ سال داشته و همچنین دارای حداقل عملکرد تحصیلی 70% باشند. متقاضیان بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد هم باید دارای سن زیر ۳۰ سال و متقاضیان بورسیه دکتری باید سن زیر ۳۵ سال داشته باشند. همچنین افرادی که قصد استفاده از بورسیه تحصیلی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد را دارند باید دارای حداقل پیشرفت تحصیلی باشند. به طور کلی نیز افرادی که قصد استفاده از بورسیه‌های پزشکی در رشته‌های علوم بهداشتی ( پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) را دارند باید دارای سن زیر ۳۵ سال و حداقل پیشرفت تحصیلی 90% باشند.

بورسیه‌های دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویان و محصلانی که پیشرفت تحصیلی خوبی دارند، تخفیف‌هایی در میزان پرداختی شهریه ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه معیارهای متفاوتی برای ارائه بورسیه برحسب موفقیت کسب ‌شده در هر مقطع تحصیلی توسط دانشجویان دارند؛ اما در حالت کلی بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ترکیه دارای تخفیف‌های 25٪، 50٪، 75٪ بر اساس نمره قبولی است؛ اما در این ‌بین کسانی که بر حسب نمره موفق به دریافت بورسیه 100% می‌شوند، می‌توانند به ‌صورت رایگان در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنند.

شهریه دانشگاه در ترکیه

انتخاب برای تحصیل در ترکیه به معنای دسترسی به آموزش با کیفیتی است که تا حد امکان برای تمام افراد و متقاضیان ادامه تحصیل، در دسترس و آسان باشد. شهریه دانشگاه‌های کشور ترکیه تنها یک‌ سوم هزینه واقعی آموزش را تشکیل می‌دهد، زیرا دولت بخش عمده‌ای از هزینه‌های آموزشی ارائه ‌شده در مؤسسات دولتی را متحمل می‌شود. جالب است بدانید کشور ترکیه بیشترین سهم شهریه را برای دوره‌های گذرانده شده در مؤسسات آموزش عالی دولتی هزینه می‌کند و یک ‌سوم هزینه‌ها همچنان بر عهده دانشجویان بین ‌المللی در حال تحصیل در مؤسسات خصوصی از قبیل دانشگاه‌های خصوصی دندانپزشکی ترکیه و غیره است.

شهریه دانشگاه خصوصی ترکیه

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه و بین 3000 تا 7000 دلار در سال متغیر است. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های قراردادی بسته به دانشگاه، گروه و استان متفاوت است. علاوه بر این هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دیگری که با وزارت علوم ترکیه قرارداد و توافقنامه ندارند بیشتر از دیگر دانشگاه‌های ترکیه است. همچنین شهریه دانشگاه خصوصی پزشکی ترکیه و شهریه دانشگاه خصوصی دندانپزشکی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بین 12000 تا 20000 دلار در سال متغیر است.

شهریه دانشگاه دولتی ترکیه

اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تحصیل کنید، ابتدا باید شرایط پذیرش در دانشگاه و کسب نمره معیار و قبولی در آزمون یوس را داشته باشید. شهریه سالانه در دانشگاه‌های دولتی از 100 تا 500 دلار در سال متغیر است و سایر هزینه‌های مازاد توسط دولت به دانشگاه پرداخته می‌شود.

قبولی در دانشگاه ترکیه بدون آزمون

در کشور ترکیه سالانه تعدادی از دانشجویان بدون انجام آزمون و تنها بر حسب شرایط درسی و مهاجرتی، بورسیه، مدارک تحصیلی و غیره به ادامه تحصیل در رشته دلخواه خود می‌پردازند‌. برای تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد در ترکیه نیازی به آزمون YOS و یا آزمون دیگری نیست، تنها چیزی که برای ادامه تحصیل در این مقاطع نیاز دارید مدرک دانشگاهی شما است. دوره آموزشی برای مقطع کاردانی 2 سال، کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 4 سال می‌باشد. ثبت ‌نام در این مقاطع در فصل‌های بهار و پاییز امکان‌پذیر است. در این بین از جمله بهترین دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون و دانشگاه‌های پزشکی بدون آزمون می‌توان به دانشگاه بیلکنت، یدی تپه و سابانچی اشاره کرد.

اقامتگاه‌های دانشگاهی ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌های کشور ترکیه به همه دانشجویان بین ‌المللی که مایل به اقامت در آنجا هستند، محل اقامت در محوطه دانشگاه ارائه می‌دهند. وعده‌های غذایی به ‌طور کلی رایگان است. خوابگاه‌های دانشجویی معمولاً غذاخوری‌هایی دارند که می‌توان صبحانه و سایر وعده‌های غذایی را با هزینه کم در آن‌ها صرف کرد. به ‌طور کلی هنگام پرداخت هزینه خوابگاه باید از لیر ترکیه به ‌عنوان واحد پول خود استفاده کنید. همچنین این نکته حائز اهمیت است که تمام دانشجویان خارجی مبلغی برابر با دانشجویان ترکیه پرداخت می‌کنند. علاوه بر این، اکثر اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی در ترکیه به‌ عنوان ‌مثال خوابگاه دانشگاه استانبول ترکیه بر اساس جنسیت تفکیک ‌شده‌اند.

جمع ‌بندی

دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep University)

دانشگاه‌های ترکیه فارغ از اینکه در کدام قسمت آن قرار گرفته باشند، پذیرای دانشجویان بین ‌المللی هستند. علاوه بر هزینه پایین تحصیل و زندگی به ‌ویژه در شهرهای کوچک‌تر، اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه‌ها هم مزید بر علت است. از جمله این دانشگاه‌های ارزان و مطابق با استانداردهای آموزشی جهان، دانشگاه قاضی آنتپ ترکیه (Gaziantep University) […]

دانشگاه الوداغ بورسا ترکیه (bursa uludag university)

بورسا، چهارمین شهر بزرگ ترکیه و یکی از مقاصد مهم مهاجرتی ایرانیان است. به طوری که 7 درصد مهاجران را به این شهر سرسبز، ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. بسیاری از آنها برای تحصیل در بهترین دانشگاه شهر، یعنی دانشگاه الوداغ عازم آن می‌شوند. آرامش و رونق در بورسا و هزینه‌های پایین زندگی، خیلی از فارغ ‌التحصیلان […]

دانشگاه کوجالی (Kocaeli University)

استانبول یکی از مهم‌ترین مراکز دانشگاهی ترکیه است که داوطلبان بسیاری از کشورهای دیگر، برای تحصیل در دانشگاه‌های آن اقدام می‌کنند. اما شهرهای نزدیک به استانبول هم به واسطه نزدیکی به آن، مورد توجه دانشجویان خارجی هستند. از آن جمله، شهر ازمیت است که دانشگاه کوجالی ترکیه (Kocaeli University) را در خود جای داده است. […]

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر (Eskisehir Osmangazi University)

شهر اسکی شهیر در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، بخشی از اعتبارش را مدیون بهترین دانشگاه خود است. دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر (Eskisehir Osmangazi University)، با قدمت بیش از 50 سال مورد استقبال دانشجویان خارجی است. بدون شک تنوع رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، در استقبال از دانشگاه عثمان قاضی ترکیه نقش داشته‌اند. اما دیگر ویژگی‌های […]

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

انتخاب یک دانشگاه مناسب برای تحصیل در ترکیه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای دانشجویان ایرانی، پذیرش در یک دانشگاه دولتی با هزینه کمتر و استانداردهای بین ‌المللی، بهترین گزینه است. به ویژه اگر رشته مورد نظر شما در آن دانشگاه نیز، از موقعیت علمی خوبی برخوردار باشد. از این بُعد، دانشگاه آتاتورک ترکیه (Ataturk […]

دانشگاه مارمارا استانبول (Marmara University)

طی سال‌های گذشته، برخی از مؤسسات آموزش عالی ترکیه توانسته‌اند در لیست هزار دانشگاه نخست جهان قرار بگیرند. یکی از آنها، دانشگاه مارمارا (Marmara University) است که بیش از صد سال نیز، قدمت دارد. این دانشگاه همچنین در بعضی گرایش‌های رشته پزشکی، موقعیت بین ‌المللی بسیار خوبی دارد. اما ویژگی‌های دیگر دانشگاه مارمارا استانبول، چه […]

دانشگاه یوکسک ایحتیساس (Yuksek Ihtisas University)

آنکارا دانشگاه‌های قدیمی و معتبر زیادی دارد؛ از مدیپل و آنکارا تا حاجت تپه و باشکنت. اما دانشگاه‌های جدید این شهر هم، روز به روز در حال پیشرفت هستند. از جمله آنها می‌توان به داتشگاه یوکسک ایحتیساس ترکیه است که تنها 6 سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد، اشاره کرد. دانشگاه یوکسک ایحتیساس (Yuksek Ihtisas […]

دانشگاه دجله ترکیه (Dicle University)

بیش از 50 دانشگاه دولتی در ترکیه قرار دارد که بیشتر آنها در آنکارا، استانبول و ازمیر واقع شده‌اند. اما یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور، دانشگاه دجله ترکیه (Dicle University) در شهر دیاربکر است. جالب است بدانید که دانشگاه دجله، از جمله بزرگ‌ترین مؤسسات تحصیلات تکمیلی در ترکیه به شمار می‌رود. اگر قصد ادامه […]

دانشگاه اوندکوز مایس (Ondokuz Mayis University)

امروزه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تنها به شهرهای بزرگی چون استانبول یا آنکارا، خلاصه نمی‌شود. بعضی از دانشگاه‌های خوب این کشور، حتی در شهرهای کمتر شناخته ‌شده‌ای مانند سامسون واقع شده‌اند. شهری بندری در حاشیه دریای سیاه که دانشگاه اوندکوز مایس ترکیه (Ondokuz Mayis University) را در خود جای داده است. بر اساس اطلاعات دانشگاه […]

دانشگاه سلجوق (Selcuk University)

قونیه، یکی از شهرهای تاریخی ترکیه و هفتمین شهر پر جمعیت آن است. آرامگاه مولانا، قونیه را به یک مقصد جذاب توریستی بدل کرده است. اما برای آنها که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند، وجود دانشگاه سلجوق (Selcuk University) بر اهمیت این شهر می‌افزاید. این دانشگاه بیشتر، به واسطه رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی شناخته شده […]