آزمون آلس (ALES)

معمولاً کسانی که می‌خواهند در مورد آزمون ALES اطلاعاتی کسب کنند، اقدام به جستجوی اطلاعات مربوط به آن در اینترنت می‌کنند. با این حال ممکن است نتوانند تمامی دیتاهای لازم را بیابند. به همین دلیل ما در این مطلب اطلاعات جامعی را در این خصوص برایتان فراهم کرده‎ایم که شاید شما را به پاسخ تمامی سوال‌هایتان در مورد الس برساند. به طور کلی می‌توان گفت که الس یا همان ales exam، آزمونی است که متقاضیان تحصیلات تکمیلی و داوطلبانی که می‌خواهند در پست‌های هیات علمی دانشگاه‌های ترکیه نظیر دستیاران پژوهشی، مدرسان و مترجمان منصوب شوند، باید در آن شرکت کنند. آزمون ALES ترکیه، همچنین برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا و اخذ اقامت در کشور ترکیه مورد نیاز است. اما اگر به طور کامل نمی‌دانید الس به چه معنا است؟ یا اینکه ALES مخفف چیست و چه کسانی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند؟ ادامه این مطلب را در متروپل تبریز بخوانید.

آزمون ALES چیست؟

آزمون ales، مخفف Academic Personnel and Graduate Education Exam، آزمونی برای افرادی است که می‌خواهند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به پایان برسانند و تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند. همچنین کسانی که می‌خواهند در پست‌های مختلف هیات علمی نظیر دستیاران پژوهشی و مدرسان منصوب شوند، باید در این آزمون شرکت کنند. گفتنی است نمره آزمون ALES در تعیین وضعیت داوطلبان اعزامی به خارج از کشور برای تحصیلات تکمیلی موثر است.

اعتبار، زمان و شرایط برگزاری آزمون ALES

در آزمون آلس در مجموع 100 سوال از داوطلبان پرسیده می‌شود که 50 سوال از قسمت محاسبات و مهارت‌های عددی و 50 سوال از قسمت عمومی و مهارت‌های کلامی است. در آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی، داوطلبان باید در مجموع به 100 سوال در بازه زمانی 150 دقیقه ( دو ساعت و نیم) پاسخ دهند. علاوه ‌بر‌ این، آزمون آلس به مدت 5 سال از تاریخ اعلام نتایج معتبر است. گفتنی است در این آزمون، باید حداقل به 70 سوال از مجموع 100 سوال به درستی پاسخ داده شود. در این زمینه، امکان کسب حداقل 70 امتیاز از 100، در قسمت سوالات آلس برای داوطلبان وجود دارد. از این رو داوطلبان باید حداقل 50 امتیاز برایکارشناسی ارشد و دکتری کسب کنند. علاوه‌ بر ‌این، نمره‌گذاری در آزمون الس در بین دانشگاه‌ها متفاوت است.

بهترین زمان ثبت نام در آلس چه زمانی است؟

اولین آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی در سال 2023 در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و برای دانشجویانی که قصد دارند از مهر ماه به تحصیل در ترکیه بپردازند، مناسب است. به ‌علاوه، زمان برگزاری آزمون آلس را در سایت رسمی سازمان گزینش و تعیین محل، اعلام می‌شود.

امتیاز Ales چگونه محاسبه می‌شود؟

نتایج آزمون و مکان‌های امتحانی الس به طور کامل از طریق سیستم کامپیوتر نوری توسط موسسه مربوطه ارزیابی می‌شود. به این ترتیب پاسخ‌های صحیح و نادرست داوطلبان به سوالات هر آزمون با هم جمع شده و برای هر پاسخ اشتباه، یک نمره منفی در نظر گرفته می‌شود. این فرآیند، امتیاز خام را به دست می‌آورد. برای هر آزمون، میانگین و انحراف معیار نمرات خام داوطلبانی که آزمون آنها معتبر است، به طور جداگانه محاسبه می‌شود. به لطف این فرآیند، نمرات خام داوطلبان شرکت کننده در آزمون به نمرات استاندارد با تراز متوسط 50 و نسبت استاندارد 10 تبدیل می‌شود.

آزمون ALES در ایران

همانطور که گفته شد، ALES که مخفف آزمون پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی است، توسط ÖSYM سه بار در سال، در 81 مرکز ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون شامل 2 بخش کلامی و عددی و 100 سوال با دامنه امتیازی بین 50 تا 100 است. از این رو همانطور که از نام آن مشخص است، آزمون ALES یک آزمون تعیین کننده برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور را دارند.
جالب است بدانید در گذشته، این آزمون در ایران برگزار نمی‌شد و افرادی که قصد شرکت در آن را داشتند، باید به ترکیه یا قبرس سفر می‌کردند. اما در سال‌های اخیر، الس در ایران برگزار شده و نتیجه آن پس از دو تا چهار هفته به صورت آنلاین منتشر می‌شود. شایان ذکر است این آزمون در ماه‌های اردیبهشت، مهر و آبان برگزار می‌شود و برای شرکت در آن محدودیتی وجود ندارد. از این رو متقاضیان ایرانی با نمره قبولی ALES می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا هیات علمی دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنند.

هزینه آزمون Ales چقدر است؟

هزینه ازمون الس، هر سال تغییر می‌کند. به طوری که هزینه این آزمون برای سال 2021، 145 لیر و برای آزمون سال 2022، 185 لیر اعلام شده است. این هزینه را می‌توان در بانک، به صورت نقدی و یا از طریق دبیت کارت در بخش E-TRANSFERENCES قسمت پرداخت‌های وب سایت OSYMپرداخت کرد.

شرایط آزمون Ales

شرایطی وجود دارد که داوطلبینی که برای آزمون ALES ترکیه درخواست می‌دهند باید آن را داشته باشند. در ادامه به بررسی شرایط نامزدهایی که برای ALES درخواست می‌کنند، می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 • اولین کاری که داوطلبین باید برای برنامه ALES انجام دهند این است که یک کد HES با تاریخ انقضا و اعتبار یک روز پس از روز امتحان یا بعد از آن را دریافت کنند.
 • کلیه داوطلبانی که در سامانه پردازش نامزدی ÖSYM ثبت نام کرده و شناسنامه جمهوری ترکیه را با عکس از ادارات جمعیت اداره کل امور جمعیت و شهروندی وزارت کشور دریافت می‌کنند، باید مراحل درخواست را از طریق وب سایت ÖSYM یا اپلیکیشن موبایل انجام دهند.
 • راهنما و فرم درخواست داوطلبی باید در طول دوره درخواست آزمون از وب سایت ÖSYM دریافت شود. این فرم درخواست باید همانطور که در راهنما مشخص شده است، پر شود.
 • برای اینکه داوطلبان درخواست ALES خود را تکمیل کنند، باید هزینه آزمون را در مدت زمان تعیین شده در راهنما، پرداخت کنند. درخواست داوطلبانی که هزینه درخواست را پرداخت نکنند، حذف و اطلاعات ثبت نام درخواست آنها باطل می‌شود.

شرکت در آزمون ALES برای چه کسانی الزامی است؟

همه داوطلبانی که فارغ التحصیل شده‌اند یا در موقعیتی هستند که از هر رشته تحصیلی کارشناسی فارغ التحصیل شوند و قصد ادامه تحصیلات کارشناسی ارشد در خارج از کشور را دارند، می‎توانند برای ALES درخواست دهند. همچنین هیچ محدودیت سنی برای ورود به ALES تنظیم نشده است. بر این اساس داوطلبانی که مراحل درخواست را با موفقیت انجام دهند و هزینه درخواست را به موقع پرداخت کنند، واجد شرایط شرکت در آزمون هستند.

قوانین و ملزومات آزمون ALES

داوطلبانی که واجد شرایط شرکت در آزمون آلس هستند، هنگام شرکت در آزمون نباید اقلامی که داشتن آنها ممنوع است را به همراه داشته باشند. در ادامه به مدارک اجباری که همه داوطلبان شرکت در آزمون ALES باید همراه خود داشته باشند، اشاره می‌کنیم:

 • کارت ورودی آزمون: کلیه داوطلبانی که در ALES شرکت می‌کنند باید کارت ورودی به همراه اطلاعات مرکز، ساختمان، سالن محل برگزاری آزمون و عکس خود را که در حین حضور در آزمون دریافت کرده‌اند، در اختیار داشته باشند. لازم به ذکر است در حالی که پرینت رنگی یا سیاه و سفید این مدرک تاثیری در ورود به آزمون ندارد، اما در صورت عدم وجود عکس از داوطلب بر روی مدرک و یا اضافه شدن متن یا تصویر در جایی از مدرک، امتحانات داوطلبان لغو می‌شود.
 • شناسنامه همراه با عکس: یکی دیگر از مدارکی که داوطلبان باید همراه خود داشته باشند شناسنامه همراه با عکس است. داوطلبانی که به هر دلیل نمی‌توانند کارت شناسایی عکس‌دار خود را به همراه داشته باشند، می‌توانند اصل شناسنامه یا پاسپورت خود را با عکسی که تاریخ انقضای آن تمام نشده است، همراه داشته باشند. به غیر از این مدارک، مدارکی مانند گواهینامه رانندگی، یا شناسنامه دانشجویی پذیرفته نمی‌شود.
  جدا از مدارک ذکر شده، شرکت در امتحان فقط با بردن آب در بطری پلاستیکی شفاف امکان‌ پذیر است. مداد، پاک کن، تراش و دستمال مورد استفاده در آزمون توسط OSYM به داوطلبان ارائه می‌شود. همچنین، مواردی که در سالن امتحان ممنوع است را می‌توانید در این بخش مطالعه نمایید:
 • ساعت، دستگاه الکترونیکی با قابلیت دیکشنری، کامپیوتر جیبی، ماشین حساب و تمامی دستگاه‌های دارای قابلیت کامپیوتر
 • تجهیزات متفرقه مانند هر نوع سلاح سرد یا سلاح گرم
 • اقلامی که توسط ÖSYM به داوطلب داده می‌شود، مانند مداد، پاک کن و تراش
 • دفترچه یادداشت، کتاب، فرهنگ لغت، مجله، روزنامه، قطب ‌نما، نقاله، خط‌کش، ماشین حساب و کاغذ
 • مواد غذایی مختلف مانند غذا و نوشیدنی ( به جز آبی که در یک بطری شفاف است)
 • انواع دارو در قوطی یا بطری
 • تلفن همراه، تبلت‌ها، انواع ساعت، دستگاه‌های الکترونیکی بی سیم، پیجر، دوربین‌ و هدفون، گردنبند، گوشواره، انگشتر، دستبند، سنجاق سینه، کیف و کیف پول، انواع کلید، اقلام پلاستیکی و فلزی، عینک آفتابی، کارت‌هایی مانند کارت بانکی یا اعتباری

منابع آزمون ALES

هنگام آماده شدن برای ALES exam، اول از همه، باید یاد بگیرید که در امتحان با چه موضوعاتی مواجه خواهید شد و برای نوع نمره باید روی چه موضوعاتی تمرکز کنید. جالب است بدانید برای شرکت در آلس آزمون سال 2022، منابع مختلفی معرفی شده است. کتاب‌هایی که مختص آمادگی برای آزمون آلس هستند، کتاب ALES نامیده می‌شوند. این کتاب‌ها به طور معمول شامل تمامی مباحث کلامی، عددی و نمونه سوالات ALES exam مانند کتاب Pegem ALES است. اما برای دریافت نمونه سوال آزمون ALES می‌توان کتاب‌هایی را تهیه کرد که تنها از نمونه سوالات این آزمون تشکیل شده‌اند. یکی از این کتاب‌ها Vip ALES، است كه به عنوان بانک سوالات آزمون ALES ترکیه معرفی می‌شود. همچنين، دانلود آزمون آلس در سال‌های اخیر نیز برای آشنایی با نوع سوالات، بسیار موثر است.

سخن پايانی

در اين مطلب به طور کلی شما را با آزمون ورودی کارکنان دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی ( آزمون ALES ) برای انتصاب اساتید، محققان، کارشناسان، مترجمان و برنامه‌ ریزان آموزشی در مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های ترکیه آشنا كرديم. بنابراين، اگر هنوز ابهام يا سوالي در مورد آزمون ALES ترکیه در ذهنتان وجود دارد، حتماً با ما تماس بگیرید تا در خصوص ALES exam، شرایط آزمون ALESو هزينه آن از كارشناسان متروپل تبریز مشاوره دريافت كنيد. به‌ علاوه، كساني كه تجربه شركت در اين آزمون را داشته‌اند نیز مي‌توانند در بخش نظرات، اين تجربيات را در اختيار سایر خوانندگان این مطلب و داوطلبين آزمون الس قرار دهند.

چنانچه قصد خرید پکیج آموزشی یا شرکت در آزمون را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با همکارانمان در متروپل وزا تماس گرفته و از مشاوره آزمون رایگان بهره‌مند شوید.