آزمون تومر (Tomer) زبان ترکی استانبولی

یکی از کشورهایی که اقبال ایرانی‌ها به آن، روز به روز بیشتر می‌شود؛ ترکیه است. طبق آمار “رصدخانه مهاجرت ایران”، بین سال‌های 1990 تا 2020، شمار مهاجران ایرانی به ترکیه چهار برابر شده است. به عبارتی، ترکیه پس از آمریکا مقصد دوم ایرانی‌ها است. البته همه برای اخذ اقامت، راهی ترکیه نمی‌شوند. تحصیل، یکی دیگر از دلایل ورود به این کشور است. اما هدف مهاجرت باشد یا تحصیل، گرفتن مدرک زبان الزامی است. آزمون تومر، از جمله آزمون‌هایی است که مدرک آن برای کار و تحصیل در ترکیه الزامی است. آزمون Tomer هم مانند آزمون یوس؛ منابع و زمان‌بندی دارد. برای آشنایی بیشتر با تومر و مهارت‌های مورد نیاز در آن، ادامه این مطلب را در متروپل تبریز دنبال کنید. همچنین جهت دریافت مشاوره آزمون رایگان، خرید منابع و ثبت نام در آزمون، با همکارانمان تماس بگیرید.

آزمون تومر Tomer چیست؟

نام دو آزمون سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی یعنی تافل و آیلتس را، حتماً شنیده‌اید. اما اگر قرار باشد برای کار و ادامه تحصیل در ترکیه اقدام کنید، چه؟ خوب؛ در این صورت می‌توان گفت که شما باید مدرک زبان ترکی داشته باشید. بنابراین، آزمون tomer یا همان (Türkçe Öğretim Merkezi)، میزان مهارت‌های زبان ترکی متقاضیان کار یا تحصیل را در ترکیه می‌سنجد.
البته اگر در دانشگاهی پذیرفته شدید که تدریس دروس در آن، به زبان انگلیسی بود؛ مدرک آیلتس یا تافل به کارتان می‌آید. در غیر این صورت، گرفتن دیپلم تومر پیش ‌نیاز اصلی شما است. نکته دیگر اینکه، برگزارکننده این آزمون UTS (Uzaktan Turkce Sinavi)؛ موسسه‌ای وابسته به دانشگاه آنکارا است.

مهارت‌های آزمون تومر شامل چه می‌شوند؟

سنجش توانایی شما در زبان ترکی به معنای ارزیابی مهارت‌های شنیداری، کلامی و غیره است. این مهارت‌ها عبارت هستند از:

 • مکالمه یا صحبت کردن
 •  گوش دادن
 • خواندن و درک مطلب
 • نوشتن
 •  تلفظ
 • گرامر و ساختار جمله‌ها

بنابراین، 100 سوال در اختیار شما قرار می‌گیرد تا هر یک از این شش مهارت را در شما، مورد ارزیابی قرار دهد. مدت زمان پاسخگویی به این پرسش‌ها، 240 دقیقه است. گفتنی است حداقل نمره برای هر مهارت، 10 و حداکثر نیز، 25 است.

ثبت نام آزمون تومر

اگر می‌خواهید برای شرکت در تومر اقدام کنید، نخست مدارک مورد نیاز را مهیا کنید. این مدارک شامل پاسپورت، دو قطعه عکس پرسنلی و ترجمه کارت شناسایی به زبان ترکی در صورت نداشتن پاسپورت می‌شوند. حالا به سامانه UTS بروید و مدارک را بارگذاری کنید.
البته برای تکمیل ثبت نام، شما نیاز به پرداخت مبلغی دارید. به طور کلی هزینه آزمون tomer، از حدود 100 یورو شروع می‌شود. این مبلغ بستگی به نوع آزمون مورد نظر شما دارد. اینکه قصد گرفتن مدرک دیپلما را دارید و یا سرتیفیکا. در ادامه شما را با این دو نوع مدرک، بیشتر آشنا می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

انواع آزمون tomer کدام هستند؟

مدرک تومر با توجه به مدت اعتبار و کاربرد، به دو نوع اصلی دیپلما (Diploma) و سرتیفیکا (Sertifika) تقسیم‌بندی می‌شود. حال تفاوت این دو مدرک در چیست؟
دیپلما یا دیپلم، یک مدرک دائمی است. یعنی کافی است، یک بار در این آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید. بنابراین مهارت زبان ترکی استانبولی شما، برای همیشه تأیید می‌شود. در نتیجه، می‌توانید برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه و یا کار در شرکت‌های این کشور، اقدام کنید. البته نباید حداقل نمره را نادیده بگیرید. برای ادامه تحصیل شما به حداقل نمره C1 و برای کار به C2 نیاز دارید. درباره حداقل نمره، بیشتر صحبت خواهیم کرد.
نوع دیگر مدرک آزمون tomer، با نام سرتیفیکا یا گواهی‌نامه شناخته می‌شود. سرتیفیکا برخلاف دیپلما، اعتبار دائمی ندارد و تنها شش ماه تا دو سال، معتبر است. به‌ علاوه، این آزمون در دو سطح مقدماتی و متوسط، برگزار می‌شود. چنانچه در نوع مقدماتی (TEMEL) شرکت کنید، به حداقل نمره B2 احتیاج دارید. اعتبار این مدرک هم، تنها شش ماه است. سرتیفیکای سطح متوسط (ORTA)، اعتبار بیشتری دارد؛ یعنی دو سال. حداقل نمره لازم هم در این آزمون، B1 است.

سوالات آزمون تومر، چگونه سطح ‌بندی می‌شوند؟

مانند سایر آزمون‌های سنجش مهارت زبانی، تومر هم در سه سطح مبتدی (A1 و A2)، متوسط (B1 و B2) و پیشرفته (C1 و C2) طبقه‌بندی می‌شود. بنابراین، باید بدانید که دانشگاه یا شرکت مورد نظرتان، کدام سطح را شرط پذیرش یا استخدام شما قرار داده است. معمولاً این موضوع با توجه به نوع رشته فرق می‌کند. مثلاً رشته‌های پزشکی، از شما مدرک C2 می‌خواهند و رشته‌های مهندسی، B2. اما، منظور از این سطوح چیست؟

 • سطح A1 یا همان مبتدی: این مرحله شامل آشنایی با ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین لغات و جملات زبان ترکی است. یعنی توانایی برقراری ارتباط، درک و پاسخ دادن به سوال‌های ساده؛
 • سطح A2 یا نیمه ‌مبتدی: در این مرحله، شما قادر خواهید بود در مورد موضوعات از پیش تعیین‌ شده، صحبت کنید. به علاوه، تا حدی نیز از دیالوگ‌های فیلم‌های ترکی، سر در خواهید آورد. این سطح؛ معادل نمره 50 تا 59 آزمون تومر است؛
 • سطح B1 یا متوسط: همانطور که از نام آن پیدا است، شما به دانش متوسط از زبان ترکی دست پیدا می‌کنید. جمله‌ها را به خوبی درک می‌کنید و مطالعه کتاب، برایتان امکان‌ پذیر می‌شود. نمره 60 تا 65 معادل این سطح است؛
 • سطح B2 یا نیمه‌ متوسط: حالا دیگر دانش خوبی از زبان ترکی دارید. حتی قادر هستید تا جملات پیچیده و محاوره‌ای را هم درک کنید. با رسیدن به این سطح، کسب نمره 66 تا 70، به راحتی ممکن است؛
 • سطح C1 یا پیشرفته: در این مرحله هم، دانش شما از زبان ترکی در سطح خیلی خوب است. دیگر به طور کامل، با گرامر و جمله ‌سازی آشنا هستید. در نتیجه، می‌توانید نمره‌ای بین 71 تا 89 را به دست بیاورید؛
 • سطح C2: که پیشرفته‌ترین سطح آزمون تومر است، یعنی تسلط کامل بر نوشتن، گرامر و مکالمه و کسب نمره 89 تا 100.

منابع و نمونه سوالات آزمون تومر

پیش از اینکه به سراغ تهیه منابع آزمون tomer بروید، بهتر است هدف خود را از شرکت در آزمون مشخص کنید. پس از آن، می توانید از این منابع، کمک بگیرید:

 • کتاب‌های HiTiT که یکی از مهم‌ترین کتاب‌های مرجع تومر به شمار می‌روند؛
 • مجموعه کتاب‌های MER شامل نمونه سوال‌های سال‌های پیش آزمون می‌شوند؛
 • دیکشنری‌ها و فرهنگ ‌نامه‌های زبان ترکی هم می‌توانند به تقویت این مهارت کمک کنند. از جمله آنها کتاب Büyük Türkçe Sözlük است.

شما همچنین، این امکان را دارید تا کتاب ها و نمونه سوالات آزمون را پس از مشاوره با همکارانمان از موسسه متروپل تبریز خریداری کنید.

مراکز برگزاری آزمون تومر در ایران

قبلاً گفتیم که برگزارکننده تومر، دانشگاه آنکارا است. بنابراین یکی از راه‌های شرکت در این آزمون، گرفتن ویزای توریستی و حضور در محل دانشگاه است. اما شهرهای دیگر ترکیه مانند استانبول، آلانیا، آنتالیا، ازمیر و بورسا هم، از دیگر مکان‌های برگزاری تومر هستند.
با این وجود، آزمونtomer در ایران هم برگزار می‌شود. چرا که ایرانی‌ها، یکی از پر طرفدارترین متقاضیان این آزمون به شمار می‌روند. بهتر است بدانید که مراکز برگزاری آزمون تومر در ایران زیاد نیستند. مثلاً دانشگاه تهران به نمایندگی از دانشگاه آنکارا این آزمون را در ایران ترتیب می‌‌دهد.

زمان برگزاری آزمون تومر 2022

تومر هم مانند آیلتس و تافل، چند بار در سال برگزار می‌شود. بنابراین، زمان‌بندی شما با توجه به مرکزی که می‌خواهید در آن امتحان دهید، متفاوت است. همچنین، اعلام نتایج حدود سه تا 15 روز کاری، به طول خواهد انجامید. فراموش نکنید که برای اطلاع از زمان برگزاری آزمون تومر 2022، بهترین کار؛ مراجعه به سایت UTS است.

جمع‌بندی نهایی

کلاس آموزش تركی استانبولی

زبان ترکی استانبولی در سال‌های گذشته، طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این میان، با افزایش میزان سفر و نیز مهاجرت تحصیلی و کاری ایرانیان به ترکیه، لزوم یادگیری این زبان احساس می‌شود. جالب است بدانید که شباهت ساختاری زیاد ترکی استانبولی به زبان فارسی، یادگیری آن را بیش از پیش، راحت می‌کند. یعنی شما […]