دانشگاه های خصوصی ترکیه

برخی با شنیدن نام دانشگاه خصوصی یا غیردولتی، در کیفیت و اعتبار آن تردید می‌کنند. اما این باور، یک تصور نادرست است و شواهدی برای اثبات آن، وجود ندارد. مشاهده نام دانشگاه های خصوصی ترکیه در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان، شاهد خوبی برای رد این ادعا است. ترکیه، حالا دیگر در پذیرش دانشجو جایگاه خاصی دارد. لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه هم، در چند سال گذشته طولانی‌تر شده است. خیلی از آنها، مقصد ایده‌آلی برای دانشجویان خارجی هستند. چرا که هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه، بسیار ارزان‌تر از دانشگاه‌های اروپایی است. درباره این نوع دانشگاه‌ها و شهریه‌های آنها، چه می‌دانید؟ ما در این مقاله از متروپل تبریز، نگاه جامعی به دانشگاه های غیردولتی در ترکیه انداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

آزمون های دانشگاهی ترکیه

بیشتر مؤسسات آموزشی در ترکیه را، دانشگاه‌های دولتی تشکیل می‌دهند. از دانشگاه معروف حاجت تپه تا دانشگاه بغازیچی. با این حال، لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه هم، چندان کوتاه نیست. تقریباً 74 دانشگاه ترکیه، خصوصی هستند. از این تعداد؛ سهم دانشگاه های خصوصی استانبول و آنکارا، از شهرهای دیگر بیشتر است. در جدول زیر، نام این دانشگاه‌ها را با شما در میان گذاشته‌ایم.

نام دانشگاه (آنکارا) نام دانشگاه نام دانشگاه (استانبول) نام دانشگاه (استانبول) نام دانشگاه (استانبول)
فناوری آنکا حمدالله امین پاشا آلانیا آجی بادم 29 ماییس اوکان
مدیپول آکو آنتالیا آیوان سارای آرِل رومِلی
آتیلیمبیلیم آنتالیا باهچه شهیر آیدینصباح ‌الدین زعیم
باشکنتحسن کالیونجو قاضی انتپ بایکنت بیلگیایستینیه
چانکایا سانکو قاضی انتپ بزمی عالم بیلیمکادیرهاس
بیلکنت اقتصاد ازمیر بیرونی تجارت کوچ
لقمان حکیم تیناز تپه ازمیر دوغوشگلیشیم مال تپه
فنی اوستیم یاشار ازمیر فاتح سلطان مِهمت آلتین باش یدی تپه
تِد (TED) تغذیه و کشاورزی قونیه گدیک کِنتسابانچی
اقتصاد و تکنولوژی توب TOBB کاراتای قونیه هالیچ اسن یورت اوسکودار
اوفوکتوروس مرسین ایشیککولتوریِنی یوزییل
یوکسک ایحتیساس چاغ مرسین ابن خلدون مدیپولاوزیگین

منبع: ویکی‌پدیا

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

هر ساله، مؤسساتی مانند QS، Times و Shanghai؛ به رنکینگ دانشگاه‌های مختلف جهان می‌پردازند. دانشگاه های برتر ترکیه نیز معمولاً، در زمره 1200 دانشگاه خوب جهان قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که رتبه بندی دانشگاه های خصوصی ترکیه، چیزی کم از دانشگاه‌های دولتی ندارد. جدول برترین دانشگاه های خصوصی ترکیه را نگاه کنید. این دانشگاه‌ها، از زمان تأسیس تاکنون، رشد فوق ‌العاده‌ای در رنکینگ‌های جهانی داشته‌اند.

نام دانشگاه رنکینگ جهانی
بیلگی495
کوچ681
یدی تپه 400-351
بایکنت1001+
سابانجی945
سابانجی400-351
کادیر هاس 1200+
اوزیگین1200-1001
اوزیگین1001+

منبع: turkeyscholarships.online

بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

بدون شک تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، قابل مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی نیست. اگر نگاهی به شهریه این دانشگاه‌ها و هزینه‌های زندگی در ترکیه بیندازید، به خوبی این موضوع را حس می‌کنید. با این حال، خبر خوب این است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه هم مانند دولتی‌ها، مشمول بورسیه‌های متنوعی می‌شود. از مزایای این بورسیه‌ها علاوه بر کاهش شهریه، می‌توان به کمتر شدن هزینه زندگی نیز اشاره کرد.
در اینجا، پرسشی که مطرح می شود این است که شرایط بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه چیست؟ نخست اینکه هر دانشگاه، شرایط و الزامات مختص به خود را برای دانشجویان تعیین کرده است. از آنجا که رقابت برای دریافت این بورسیه ها زیاد است، سوابق تحصیلی خوب یک شرط مهم است. علاوه بر این؛ توصیه ‌نامه تحصیلی و نمره قابل قبول در آزمون زبان نیز، نقش مهمی را در این میان دارند. دقت کنید که برای تحصیلات تکمیلی؛ داشتن انگیزه‌ نامه و مقالات چاپ شده، اهمیت بسیاری دارند.
از مهم‌ترین بورسیه‌های دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌توان به این موارد اشاره کرد: بورسیه دانشگاه سابانجی، بیلکنت، کوچ و کادیر هاس.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

رهمانگونه که می‌دانید، قبل از انتخاب دانشگاه؛ باید از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید. به طور کلی، مدارک دانشگاه های ترکیه در سراسر جهان معتبر هستند. با این حال، پذیرش مدرک تحصیلی شما در داخل کشور نیز مهم است. تعیین اعتبار این دانشگاه ها، بر عهده وزارت علوم و نیز بهداشت است. در حقیقت عواملی مانند رنکینگ‌های بین‌ المللی، به شما می‌گویند که کدام دانشگاه خصوصی ترکیه مورد تایید ایران است.
در مجموع؛ لیست دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، طولانی نیست. دانشگاه‌های کوچ، باشکنت، یدی تپه و آجی بادِم؛ در فهرست دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران قرار می‌گیرند.

دانشگاه پزشکی ترکیه

تعداد دانشجویان مشتاق به تحصیل پزشکی در ترکیه، کم نیست. هرچند که برای خیلی‌ها، اولویت با دانشگاه های‌ دولتی است. اما حتی شهریه دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه هم، نمی‌تواند بعضی‌ها را منصرف کند. افرادی که قصد پذیرش در دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه را دارند، نیاز به نمره‌های بالا در برخی آزمون‌ها دارند. از آن جمله می‌توان به GRE، تافل یا آیلتس اشاره کرد. نکته جالب این است که نرخ پذیرش رشته پزشکی، در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی

نوع دانشگاه؛ اعم از دولتی یا خصوصی؛ تأثیری در طول تحصیل شما ندارد. تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز، 6 سال زمان می‌برد. در سال های اول و دوم، شما آموزش‌هایی را در خصوص مباحث اولیه و تئوری، دریافت می‌کنید. سال‌های دوم و سوم هم، دانشجویان با بیماری‌ها و آسیب ‌شناسی سر و کار دارند.
پس از آن، نوبت به کارآموزی یا انترنی در بیمارستان می‌رسد که طی سال‌های چهارم و پنجم تحصیل است. در سال ششم، دیگر اجازه خواهید داشت تا در بیمارستان؛ به عنوان پزشک کار کنید.

هزینه دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه

کمتر پیش می‌آید که شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه، تغییرات زیادی را از سالی به سال دیگر داشته باشد. مثلاً شهریه سال 2022 تفاوت زیادی با هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2020، ندارد. اما به هر روی، می‌دانید که تحصیل در بهترین دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه، خرج دارد.
هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه به طور متوسط، کمتر از 600 دلار در ماه است. بنابراین مسأله مهم‌تر، هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه است. در ادامه، شهریه دانشگاه‌های خصوصی پزشکی ترکیه را مشاهده می‌کنید. از میان اینها؛ دانشگاه‌های یدی تپه، کوچ، باشکنت، آجی بادم و مدیپول استانبول؛ عنوان بهترین دانشگاه های پزشکی خصوصی ترکیه را به خود اختصاص داده‌اند.

نام دانشگاه شهریه سالانه (دلار) زبان تحصیل
آلتین باش 25000انگلیسی
مدیپول آنکارا 29000انگلیسی
آتیلیم16000 انگلیسی
بیرونی 23000انگلیسی
هالیچ20000انگلیسی
اطلس استانبول 20000انگلیسی
مدیپول استانبول 32500 انگلیسی
اوکان استانبول 27000-23500 انگلیسی/ ترکی
ینی یوزییل استانبول 17000انگلیسی
ایستینیه استانبول 25000انگلیسی
اوسکودار 19000-15000 ترکی و انگلیسی
یدی تپه 27500انگلیسی
کوچ 26500انگلیسی ( از سال چهارم ترکی)
باشکنت96500انگلیسی
آجی بادم 27000 انگلیسی
بیلکنت 14000انگلیسی

هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

علاوه بر پزشکی، داروسازی نیز یک رشته محبوب و پولساز در ترکیه، به شمار می‌رود. تحصیل این رشته در ترکیه، معادل 5 سال یا 10 ترم تحصیلی است و مانند پزشکی، دوره‌های کارآموزی نیز دارد. شما می‌توانید برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی اقدام کنید یا ببینید کدام دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تأیید وزارت علوم هستند. ما در جدول زیر، دانشگاه های خصوصی داروسازی ترکیه را به همراه شهریه آنها، به شما معرفی می‌کنیم.

نام دانشگاه شهریه سالانه (دلار) نام دانشگاه شهریه سالانه (دلار)
مال تپه ( ترکی- انگلیسی) 14000-10000 آجی بادم ( انگلیسی) 27000
مدیپول استانبول ( ترکی- انگلیسی) 19900-15300 کوچ ( انگلیسی) 26500
هالیچ ( ترکی- انگلیسی) 14250-12350 اوسکودار ( ترکی- انگلیسی) 14250-13300
یوکسک احتساس ( ترکی- انگلیسی) 9000ایستینیه ( ترکی- انگلیسی) 20000-18000
یدی تپه ( انگلیسی) 17500 بیرونی ( ترکی- انگلیسی) 15300-13000
آتیلیم ( انگلیسی) 15000لقمان حکیم ( ترکی- انگلیسی) 15000-11600
آتیلیم ( انگلیسی) 17400-13800 اکونومی ازمیر (ا نگلیسی) 15000

منبع: globalacademia.com & usnews.com

دندانپزشکی ترکیه

یکی دیگر از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی در ترکیه، دندانپزشکی است. این رشته پر طرفدار، دوره‌ای 5 ساله دارد و مانند پزشکی، به مباحث تئوری و عملی تقسیم می‌شود. جالب است بدانید که یکی از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی جهان ( دانشگاه دولتی حاجت تپه)، در ترکیه واقع شده است. برای پذیرش در این رشته، شما به دو آزمون یوس یا SAT نیاز دارید.
اما دندانپزشکی، علاوه بر دانشگاه‌های دولتی؛ در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هم تدریس می‌شود. هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه، کمتر از پزشکی است. چند دانشگاه زیر، در زمره بهترین دانشگاه های خصوصی دندانپزشکی ترکیه قرار دارند.

نام دانشگاه شهریه سالانه (دلار) زبان تحصیل
اوسکودار 13000 ترکی
اوکان 24000-20500 ترکی/ انگلیسی
ینی یوزییل 16000 انگلیسی
باشکنت95000ترکی
کوچ 26500انگلیسی

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

اینکه برای تحصیل در یک دانشگاه خصوصی باید چقدر هزینه کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد. رشته، مقطع و زبان تحصیلی از آن جمله هستند. با این وجود، هزینه دانشگاه های خصوصی ترکیه؛ در هر صورت از دانشگاه‌های دولتی بیشتر است. به طور خلاصه، هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه؛ از 2 هزار دلار در سال تا 30 هزار دلار متغیر است. اما، چنانچه به دنبال دانشگاه های خصوصی ارزان ترکیه هستید، نگاهی به جدول زیر بیندازید.

نام دانشگاه شهریه سالانه ( دلار)
دانشگاه دوغوش استانبول 2625 تا 3675
دانشگاه اوسکودار استانبول 3200 تا 14 هزار
دانشگاه هالیچ استانبول 3500 تا 15 هزار
دانشگاه بیرونی استانبول 4 تا 20 هزار
دانشگاه آیدین استانبول 2500 تا 17 هزار و 500
دانشگاه اوکان استانبول 4600 تا 23 هزار و 500
دانشگاه آتیلیم آنکارا 6500 تا 20 هزار

منبع: mundoofficial.com

جمع‌بندی

این مطلب را به دانشگاه های خصوصی ترکیه و هزینه تحصیل در آنها، اختصاص دادیم. همانگونه که مشاهده کردید، در لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه؛ مؤسسات معتبر و بین‌المللی کم نیستند. ضمن اینکه، دانشگاه‌های ‌خصوصی به شما امکان تحصیل به زبان انگلیسی را هم می‌دهند. بنابراین اخذ اقامت یا مهاجرت به کشورهای دیگر، پس از پذیرش در بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه، دشوار نیست.
درباره آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه، اطلاعات کافی ندارید؟ هنوز نمی‌دانید بهترین راه برای قبول شدن در آزمون یوس یا تومر چیست؟ ما در مؤسسه متروپل تبریز، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس با مشاوران ما تماس بگیرید تا از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید.

دانشگاه یوکسک ایحتیساس (Yuksek Ihtisas University)

آنکارا دانشگاه‌های قدیمی و معتبر زیادی دارد؛ از مدیپل و آنکارا تا حاجت تپه و باشکنت. اما دانشگاه‌های جدید این شهر هم، روز به روز در حال پیشرفت هستند. از جمله آنها می‌توان به داتشگاه یوکسک ایحتیساس ترکیه است که تنها 6 سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد، اشاره کرد. دانشگاه یوکسک ایحتیساس (Yuksek Ihtisas […]

دانشگاه آجی بادام (Acibadem University)

Acibadem University 2007 تاسیس خصوصی نوع   استانبول (Istanbul) شهر ترکی و انگلیسی زبانهای تدریس 5666 رتبه جهانی 117 رتبه کشوری acibadem.edu.tr وب سایت ندارد برنامه اراسموس

دانشگاه باشکنت (Baskent University)

Baskent University دانشگاه باشکنت دانشگاه غیرانتفاعی خصوصی باشکنت در محلهÇayyolu  شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه در سال 1993 تاسیس گردید. دانشگاه باشکنت دارای 11 دانشکده، 7 پژوهشکده تحصیلات تکمیلی، 1 مدرسه عالی، 7 مدرسه حرفه­ ای و 26 مرکز تحقیقاتی بوده و بیش از 1700 عضو هیات علمی در اختیار دارد. در حال حاضر […]

دانشگاه اوزیگین (Ozyegin University)

Ozyegin University 2008 تاسیس خصوصی نوع   استانبول (Istanbul) شهر ترکی و انگلیسی زبانهای تدریس 1555 رتبه جهانی 36 رتبه کشوری   ozyegin.edu.tr وب سایت دارد برنامه اراسموس دانشگاه اوزیگین دانشگاه خصوصی اوزیگین در شهر استانبول قرار دارد. تاریخ رسمی افتتاح دانشگاه اوزیگین در سال 2007 است اگر چه سنگ بنای آن از سالها قبل […]

دانشگاه اقتصاد ازمیر (Izmir University of Economics)

Izmir University of Economics 2001 تاسیس خصوصی نوع   ازمیر (Izmir) شهر انگلیسی زبانهای تدریس 3575 رتبه جهانی 65 رتبه کشوری   ieu.edu.tr وب سایت ندارد برنامه اراسموس

دانشگاه کتو کاراتای (KTO Karatay University)

KTO Karatay University 2010 تاسیس دولتی نوع   قونیه (Konya) شهر ترکی و انگلیسی زبانهای تدریس 5914 رتبه جهانی 123 رتبه کشوری   karatay.edu.tr وب سایت ندارد برنامه اراسموس

دانشگاه کادیر هاس (Kadir Has University)

Kadir Has University 1997 تاسیس دولتی نوع   استانبول (Istanbul) شهر انگلیسی زبانهای تدریس 2500 رتبه جهانی 36 رتبه کشوری   khas.edu.tr وب سایت ندارد برنامه اراسموس

دانشگاه بیلگی استانبول (Istanbul Bilgi University)

Istanbul Bilgi University 1996 تاسیس خصوصی نوع   استانبول (Istanbul) شهر انگلیسی زبانهای تدریس 1881 رتبه جهانی 52 رتبه کشوری   bilgi.edu.tr وب سایت دارد برنامه اراسموس دانشگاه بیلگی استانبول دانشگاه خصوصی بیلگی در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه در سال 1996 تاسیس گردید. دانشگاه دارای پردیس­ هاییKuştepe, Dolapdere, santral istanbul, Kozyatağı می­باشد. این […]

دانشگاه آیدین استانبول (Istanbul Aydin University)

Istanbul Aydin University 2003 تاسیس خصوصی نوع   استانبول (Istanbul) شهر ترکی و انگلیسی زبانهای تدریس 2902 رتبه جهانی 43 رتبه کشوری   aydin.edu.tr وب سایت دارد برنامه اراسموس دانشگاه آیدین استانبول دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی آیدین استانبول در مرکز شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه دارای پردیسهای مختلفی است. پردیس اصلی با نام Florya در […]

دانشگاه چانکایا (Cankaya University)

Cankaya University 1997 تاسیس خصوصی نوع   آنکارا (Ankara) شهر انگلیسی زبانهای تدریس 3031 رتبه جهانی 39 رتبه کشوری   cankaya.edu.tr وب سایت ندارد برنامه اراسموس