هزینه تحصیل در ترکیه

امروزه ترکیه یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل در بین دانشجویان، به ‌خصوص دانشجویان ایرانی است. هزینه تحصیل در ترکیه و خرج زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب بوده و مدارس و دانشگاه‌های آن از کیفیت بالایی برخوردار هستند. همین امر نیز موجب شده است تا کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند به ترکیه به عنوان یکی از گزینه های مناسب بیاندیشند. از این رو اگر شما هم تصمیم دارید تا برای تحصیل به ترکیه بروید و می‌خواهید درباره شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه، هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و همچنین هزینه تحصیل به تومان در این کشور اطلاعات لازم را کسب کنید، با ما در متروپل تبریز همراه باشید.

هزینه زندگی در ترکیه به تومان

زمانی که کشوری را برای تحصیل انتخاب می‌کنید، هزینه‌ زندگی در آن کشور دغدغه ذهنی شما خواهد شد. پیش از هر چیز بد نیست بدانید که هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه به تومان با توجه‌ به کیفیت و امکانات این کشور مناسب است. البته باید توجه داشت که هزینه‌های زندگی بستگی به نوع زندگی آن شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی دارد و سقف این مبالغ می‌تواند کاملاً شخصی باشد. اما به طور متوسط می‌توان هزینه‌های زندگی در ترکیه برای یک نفر را بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیره و برای یک خانواده دو نفره این هزینه را ماهیانه در حدود ۵۰۰۰ لیر در نظر گرفت.

در این بین یکی از هزینه‌هایی که شما در اولین گام مجبور به پرداخت آن هستید، هزینه اقامت بوده که بسته به نوع اقامتی که می‌گیرید، متغیر است. همچنین سن و مبلغ بیمه ممکن است که این هزینه را کاهش یا افزایش دهد. البته هزینه مالیات، ترجمه مدارک و آماده ‌سازی آنها را نیز باید پرداخت نمایید. از این رو در مجموع اگر قصد اقامت کوتاه‌ مدت در ترکیه را دارید، باید هزینه‌ای بالغ بر دو الی هفت میلیون تومان را پرداخت کنید.

با وجود اینها اگر اقامت دانشجویی ترکیه را داشته باشید، به مبلغ بیمه نیاز ندارید و اگر اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه را کسب کرده باشید، باز هم هزینه‌ها و شرایط پرداخت آن فرق می‌کند. از این رو می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه زندگی در ترکیه به دلار، شرایط تحصیل در این کشور و مشاوره آزمون با ما در متروپل تبریز در ارتباط باشید.

شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه

در بعضی از کشورهای دنیا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است و این در مورد دانشگاه‌های ایران نیز صدق می‌کند. دانشگاه‌های ترکیه نیز از چنین قاعده‌ای پیروی می‌کنند و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، برای شهروندان ترک رایگان است. اما افرادی که از خارج از کشور برای تحصیل به ترکیه مهاجرت می‌کنند، باید برای تحصیل در این دانشگاه‌ها هزینه‌ای را پرداخت کنند که البته رقم پایینی دارد. در این بین بد نیست بدانید در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی هزینه دانشگاه به نسبت رشته و دانشگاه متفاوت است اما در رشته‌های غیر پزشکی و غیر عملی سالیانه ۲۰۰۰ لیر هزینه دارد. از این رو هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه با  هزینه تحصیل حقوق در ترکیه فرق دارد. البته این هزینه ها به شهر انتخابی شما نیز بستگی دارد مثلاً هزینه زندگی در ازمیر ترکیه از سایر شهرها متفاوت است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هم از نوع دولتی آنها متفاوت است. شهریه دانشگاه در دانشگاه‌های خصوصی تقریباً بالا است و اگر شرایط مالی مناسبی ندارید، بهتر است شرایط بورسیه برای هر دانشگاه را جویا شوید. تحصیل در ترکیه با توجه ‌به خصوصی بودن دانشگاه‌ها، سالیانه رقمی حدود  ۲۰ تا ۱۰۰ هزار لیر برای شما هزینه دارد. البته هر دانشگاه و رشته‌ای نسبت به دیگری متفاوت است و قیمت‌ها در این خصوص یکسان نیست.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل رایگان در مدارس دولتی ترکیه نیز امکان ‌پذیر است. البته ممکن است که مدرسه بنا بر ضرورت، مبلغ نا چیزی را به ‌عنوان کمک از شما  درخواست کند که پرداخت آن به ‌هیچ ‌وجه اجباری نیست. هزینه تحصیل در ترکیه برای مدارس خصوصی و کالج‌ها هم بسته به مقطع و مدرسه متفاوت است. این هزینه از ۱۳ هزار لیر تا ۵۰ هزار لیر متغیر است.

ناگفته نماند در این کشور مدارس بین ‌المللی نیز وجود دارند که باید به یورو و دلار هزینه آن‌ها را پرداخت کنید. این هزینه به طور سالیانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای مقاطع پایین است. البته در مدارس دولتی نیازی به پرداخت هزینه برای کتاب‌ها نیست و شما فقط باید کتاب‌های کمک ‌درسی را تهیه کنید. در مدارس خصوصی نیز کتاب‌های درسی رایگان هستند، ولی هزینه کتاب‌های کمک‌ درسی را زمان ثبت ‌نام از ثبت ‌نام‌کنندگان می‌گیرند. هزینه یونیفرم‌ها نیز در مدارس دولتی و خصوصی باید توسط والدین پرداخت شود.

هزینه زندگی در اسکی شهیر ترکیه

بسیاری از افراد اسکی شهیر ترکیه را یکی از بهترین‌ شهرهای ترکیه برای مهاجرت می‌دانند، چرا که این شهر یکی از پر جمعیت‌ترین و مدرن‌ترین شهرهای کشور ترکیه و همچنین یک مکان عالی برای کسانی است که به دنبال یک سفر پر هیجان و شهری پر از سرگرمی، پارک‌ها، موزه‌ها و ویرانه‌های تاریخی هستند.

از این رو شما می‌توانید با بررسی رشته ‌های تحصیلی در این شهر اقدام به مهاجرت تحصیلی در رشته مورد علاقه خود کنید. لازم به ذکر است که اسکی شهیر، تنوع قومی و زبانی بالایی دارد. همچنین دو دانشگاه بزرگ و رده‌ بالا در این شهر وجود دارند که این شهر را برای مهاجرت تحصیلی مناسب کرده اند.

اگر شما برای رشته‌های پزشکی یا دندانپزشکی اپلای می‌کنید، می‌توانید برای کسب اطلاعات در خصوص هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، هزینه تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون و هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون، از مقالات موجود در سایت‌ این دو دانشگاه کمک بگیرید. گفتنی است هزینه زندگی در این منطقه نیز بستگی به این دارد که نوع اقامت شما چیست، اما به‌ طور کلی اسکی شهیر بر خلاف آنکارا شهر نسبتاً ارزان ‌قیمتی به شمار می‌رود.

همچنین در مورد اسکی شهیر بد نیست بدانید که جمعیت این شهر را بیشتر جوانان تشکیل داده اند و به همین دلیل گفته می‌شود، این شهر قلبی جوان دارد و با ذهن جوان برنامه‌ریزی ‌شده است. رودخانه پرسوک، گذری از میان شهر دارد و ساحل آن برای دوچرخه‌ سواری فوق ‌العاده است. این منطقه شما را به یاد شهرهای اروپایی می‌اندازد چرا که هزاران مهاجر از کریمه و بالکان در قرن نوزدهم در اسکی شهیر مستقر شدند و فرهنگ و معماری آن‌ها، الهام‌ بخش توسعه شهر بوده است. البته این تأثیرات غربی را نه ‌تنها در ظاهر شهر، بلکه در غذاها و سنت‌های محلی نیز می‌توان مشاهده کرد.

هزینه تحصیل در ازمیر ترکیه

شهر ازمیر شهر نسبتاً ارزانی است و هزینه‌های زندگی در آن به نسبت دیگر شهرهای ترکیه مثل شهر استانبول بسیار کمتر است. خرید خانه در ازمیر ترکیه و زندگی در این شهر برای ایرانیان و دانشجویان بسیار مناسب است. حتی خرید ملک در ازمیر می‌تواند انتخاب خوبی برای ایرانیان باشد، چرا که این شهر از لحاظ شرایط کسب ‌و کار و تجارت رتبه خوبی در میان شهرهای اطراف داشته و همین‌طور حداقل استانداردهای بین ‌المللی لازم را برای زندگی دارد.

میزان هزینه ها در این شهر نیز مانند شهرهای دیگر بستگی به نوع خرج ‌کردن شما دارد. اگر فرد کم خرجی هستید این شهر کاملاً متناسب با روحیات شما است و می‌توانید با لذت در آن زندگی کنید. اما به طور کلی هزینه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با اطلاع یافتن از آنها زندگی بهتری داشته باشید. این هزینه‌ها عبارت هستند از:

سه وعده غذا برای دو نفر در رستوران با قیمت متوسط: 14.24 دلار

غذا در مک ‌دونالد ( معادل آن): 3.32 دلار

شیر ( معمولی)، ( یک لیتر): 0.71

قرص نان سفید تازه (500 گرم): 0.30 دلار

برنج ( سفید)، ( یک کیلوگرم): 1.52 دلار

تخم‌ مرغ: 1.46 دلار

یک کیلوگرم فیله مرغ: 2.59 دلار

یک کیلوگرم گوشت قرمز: 8.41 دلار

سیب ( یک کیلوگرم): 0.71 دلار

موز ( یک کیلوگرم): 1.66 دلار

گوجه ‌فرنگی ( یک کیلوگرم): 0.66 دلار

بلیت یک ‌طرفه ( عبور محلی): 0.42 دلار

رفت‌ و آمد ماهانه ( قیمت معمولی): 18.51 دلار

یک جفت جین Levis 501 ( یا معادل آن): 33.32 دلار

یک لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای برند: 19 دلار

آپارتمان ( یک ‌خوابه) در مرکز شهر: 194.22 دلار

آپارتمان ( یک‌ خوابه) در اطراف شهر: 125.94 دلار

آپارتمان ( سه ‌خوابه) در مرکز شهر: 352.89 دلار

آپارتمان ( سه‌ خوابه) در اطراف شهر: 210.91 دلار

هزینه زندگی در ترکیه 2022

همان‌طور که گفته شد هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین است، اما اگر بخواهیم به طور دقیق هزینه تحصیل و زندگی را در سال 2022 بسنجیم باید گفت که این هزینه نسبت به هزینه‌هایی که باید در ایران پرداخت شود، ۳۲.۶۷ درصد کم‌تر است. برای مثال هزینه یک وعده غذایی در رستورانی ارزان ‌قیمت در ترکیه بین ۱۵ تا ۴۶ لیر ترکیه است و به طور میانگین باید برای آن ۲۵ لیر هزینه کرد.

هزینه خرید سه وعده غذایی برای دو نفر در رستورانی با کیفیت در ترکیه نیز بین ۷۰ تا ۲۲۰ لیر ترکیه است که به طور میانگین باید ۱۰۰ لیر ترکیه برای آن پرداخت. هزینه یک وعده مک‌ دونالد یا چیزی شبیه به آن در ترکیه بین ۲۰ تا 30 یورو است. هزینه یک لیوان کاپوچینو در کافی‌شاپ‌های ترکیه نیز بین ۷ تا ۱۸ لیر بوده و باید حدود ۱۲ و نیم لیر برای آن هزینه کرد.

همینطور هزینه اجاره آپارتمان یک ‌خوابه برای یک ماه در مرکز شهرهای ترکیه بین ۱۰۰۰ تا ۲۹۲۲.۳۳ لیر بوده که به طور میانگین باید ۱.۶۱۵.۶۴ لیر برای آن پرداخت کرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

در دانشگاه‌ها نیز شرایط فرق می‌کند مثلاً هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی ترکیه با یک دانشگاه دیگر در استانبول متفاوت است.. البته در این مثال می‌خواهیم دانشگاه حاجت تپه ترکیه را بررسی کنیم. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2021، سالیانه 50600 لیر و هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2021، 18300 لیر بوده است. همچنین هزینه تحصیل در ترکیه داروسازی، 18290 لیر است و هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه را می‌توان سالیانه حدود 6200 لیر در نظر گرفت. البته لازم به ذکر است که اعتبار مدرک تحصیلی این دانشگاه بسیار بالا است و اگر قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید، می‌توانید برای سپری کردن دوره‌های پیش نیاز از مشاوران ما در متروپل تبریز کمک بگیرید.

سخن پایانی