مشاوره آزمون

امروزه مهاجرت تحصیلی به یک امر معمول تبدیل شده و افراد زیادی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کشورهای دیگر تلاش می‌کنند. گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی و زبان کشور مقصد و گرفتن گواهینامه در کورس‌های مهارت ‌افزایی، از اقداماتی است که برای انجام پذیرش در دانشگاه‌های برتر دنیا انجام می‌شود. در این بین آزمون سات (آزمون SAT) یکی از آزمون‌های بین ‌المللی است که شما می‌توانید از طریق آن، برای پذیرش در بعضی از دانشگاه‌ها اقدام کنید. با گرفتن نمره قبولی در این آزمون شما می‌توانید درخواست تحصیل خود را به کشورهایی مثل آمریکا، ترکیه، کانادا، استرالیا، انگلیس، و نروژ ارسال کنید. در این مطلب از متروپل تبریز، به طور کامل درباره آزمون SAT ترکیه و نحوه برگزاری آن توضیح داده‌ایم. اگر تمایل به دریافت خدمات رایگان جهت مشاوره آزمون و شرکت در کلاس‌های آموزشی و ثبت نام دارید، با همکارانمان در تماس باشید.

آزمون اس ای تی چیست؟

برای بررسی چگونگی آزمون اس ای تی اول باید اطلاعاتی درباره اینکه آزمون SAT چیست و چه کاربردی دارد، داشته باشید. قبولی در آزمون سات که مخفف Scholastic Aptitude Test است، لازمه ورود شما به بعضی از دانشگاه‌های برتر دنیا است. نمره قابل‌ قبول نیز در هر دانشگاه متفاوت بوده و دو نوع دارد. جالب است بدانید آزمون sat برای اولین ‌بار در سال ۱۹۲۶ در کشور آمریکا و توسط مؤسسه «College Board» پایه‌گذاری شد. البته پیش از آن، این آزمون در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفت و نوعی آزمون iq برای ورود نیروهای مسلح کشور آمریکا بود. در حال حاضر آزمون SAT ترکیه توسط سرویس آزمون تحصیلی «ETS» یا «Educational Testing Service» مدیریت می‌شود.
آزمون SAT دو نوع مختلف دارد و شما باید بر حسب نیاز خود و دانشگاهی که در نظر دارید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:

آزمون General SAT یا sat1، آزمون عمومی SAT

اکثر کشورهای برگزار کننده آزمون سات، برای پذیرش دانشجو به نمره آزمون عمومی اکتفا می‌کنند.

آزمون Subject SAT یا sat2، آزمون موضوعی SAT

آزمون موضوعی اس ای تی با آزمون عمومی متفاوت است. این آزمون بیشتر در آمریکا و ادامه تحصیل در این کشور اهمیت داشته و در آن به یک موضوع پرداخته می‌شود. بنابراین در این آزمون، باید به سوالات یک درس خاص مثل زیست ‌شناسی، شیمی، فیزیک یا تاریخ پاسخ دهید. گفتنی است نمرات آزمون SAT موضوعی، از صفر تا ۸۰۰ است.

فرق آزمون SAT و YOS چیست؟

اگر برای انتخاب میان آزمون سات و یوس مردد هستید، باید مزایا و معایب هر کدام را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. همان‌طور که گفته شد آزمون SAT یک امتحان استاندارد و بین ‌المللی بوده و به همین دلیل سوالات آن در تمامی دنیا یکسان است. این آزمون را کالج برد آمریکا ( انجمن خصوصی و غیرانتفاعی) برگزار می‌کند؛ بنابراین سوال‌ها در آن تغییر نمی‌کند و سطح آزمون نیز برای همه دانشجویان به یک اندازه است. در حالی ‌که آزمون YOS یک امتحان جامع نیست و هر دانشگاه امتیاز آزمون خود را در اولویت قرار می‌دهد. برای مثال آزمون یوس دانشگاه آنکارا در مرحله اول افرادی که آزمون دانشگاه آنکارا را داده باشند را اولویت به‌ حساب می‌آورد و سپس به سراغ افراد دیگر می‌رود.
همچنین سوال‌های آزمون یوس به دلیل یکسان نبودن، گاهی غیر استاندارد بوده و به همین دلیل شرکت در آزمون سات برای افراد انتخاب بهتری است. همچنین آزمون yös نسبت به SAT از نظر هزینه و وقت، پر هزینه‌تر است که موجب خستگی و پرداخت پول زیادی توسط داوطلبین می‌شود.

امتحان زبان انگلیسی در آزمون سات و یوس

امتحان زبان در آزمون یوس وجود ندارد، ولی سطح ریاضی آن بالا است. برعکس می‌توان گفت آزمون سات که سوالات آن به زبان انگلیسی بوده، سوالات ریاضی راحت‌تری دارد. باید این نکته را در نظر داشت که سختی آزمون SAT به سوالات زبان انگلیسی مربوط می‌شود. سوالات زبان انگلیسی این آزمون از سطح بالایی برخوردار است و یک امتحان ویرایشی، درک مطلب و مفهومی به ‌حساب می‌آید. در واقع افراد شرکت‌کننده باید از میان همه گزینه‌ها، گزینه درست‌تر و بهتر را انتخاب کنند و به همین دلیل می‌توان سوالات آزمون SAT ترکیه را چالشی‌تر از آزمون yos دانست. اما باید توجه کرد که سات به دلیل ارائه سوالات در دو موضوع (ریاضیات و زبان انگلیسی) راحت‌تر از یوس است.

هزینه آزمون SAT

آزمون اس ای تی که یک آزمون بین ‌المللی به ‌حساب می‌آید، هزینه معقول و قابل قبولی دارد. چرا که شما می‌توانید با یکبار آزمون و به ‌شرط قبولی، در دانشگاهی که مد نظر دارید، پذیرش بگیرید. این آزمون شرط ورود به کالج‌ها و دانشگاه‌های مطرح است که در ادامه از هزینه آن مطلع می‌شوید.
شما باید برای ثبت ‌نام در آزمون مد نظر، ۱۰۲ دلار پرداخت کنید. همچنین هنگام تعیین مرکز آزمون، ۲۴ دلار دیگر به هزینه‌های شما اضافه می‌شود. در صورتی‌ که قصد تغییر ثبت ‌نام را داشته باشید، ۲۵ دلار و برای لغو ثبت‌ نام نیز لازم است ۲۵ دلار پرداخت کنید. اگر پس از زمان مورد نظر قصد لغو داشته باشید، ۳۵ دلار باید بابت لغو ثبت ‌نام دیرهنگام بپردازید. هزینه لیست انتظار که در روز آزمون و فقط در صورت پذیرفته شدن در مرکز آزمون دریافت می‌شود نیز ۵۳ دلار هزینه دارد.

نمونه سوالات آزمون SAT

آزمون عمومی سات به سوالات زبان انگلیسی و ریاضیات تقسیم می‌شود. آزمون انگلیسی SAT سوالات چالشی دارد، اما آزمون ریاضی SAT به نسبت از سوالات راحت‌تری برخوردار است.

بخش نگارش

یکی از بخش‌های این آزمون «نگارش» است که خود نیز به قسمت‌های مختلف دیگری تقسیم می‌شود. بخش مقاله که باید در رابطه ‌با موضوع داده شده و در زمان ۲۵ دقیقه، مقاله خود را نگارش کنید و دو بخش مرتبط با سوالات چند گزینه‌ای (تستی) نیز وجود دارد که یکی ۲۵ دقیقه و دیگری ۱۰ دقیقه زمان دارد. بخش انشا یا مقاله برای دانشگاه‌‌های مورد نظر اجباری نیست ولی نمره آن برای برخی دانشگاه‌ها بسیار مهم است.

بخش درک مطلب

بخش «درک مطلب» نیز یکی دیگر از بخش‌های این آزمون بوده و دارای سه فصل مجزا است: درک مطلب در ۲۵ دقیقه، تکمیل جملات در ۲۵ دقیقه و خواندن انتقادی متن (در حد یک پاراگراف) در ۲۰ دقیقه. بخش درک مطلب ترکیبی از سوالات تستی و تشریحی بوده که مهارت‌های داوطلب را به طور ویژه و کامل در حوزه واژگان زبان انگلیسی محک می‌زند. برای این بخش ۵۲ سوال در نظر گرفته شده که بیشتر حول محور حوزه‌هایی مثل متون ادبی، جامعه ‌شناسی، روان‌شناسی، شیمی، زیست‌شناسی و اقتصاد می‌چرخد. خوشبختانه سوالات قسمت درک مطلب، نمره منفی نداشته و شما می‌توانید به همه سوالات بر اساس دانش خود پاسخ دهید.

مباحث ریاضی آزمون SAT

خش «ریاضی» نیز یکی دیگر از بخش‌های موجود در آزمون است. آزمون ریاضی SAT سه قسمت دارد: جبر و توابع که باید در ۲۵ دقیقه پاسخ داده شود. همچنین شما وظیفه دارید هندسه را در ۲۰ دقیقه و احتمال و تجزیه ‌و تحلیل داده‌ها را نیز در ۲۰ دقیقه پاسخ دهید.
بخش ریاضیات از مهم‌ترین بخش‌های آزمون اس ای تی بوده که به ‌صورت سوالات چند گزینه‌ای مطرح می‌شود و مهارت‌های ریاضی داوطلبان را به‌ صورت جدی ارزیابی می‌کند. ۵۸ سوال ریاضی در آزمون SAT ترکیه وجود دارد که در ۲۰ پرسش اول استفاده از ماشین‌حساب غیر مجاز و در سایر سوالات مجاز است. برای این بخش نیز نمره منفی در نظر گرفته نمی‌شود و شما می‌توانید بدون اضطراب به محاسبه بپردازید.

آزمون SATبرای پزشکی

اگر می‌خواهید به حوزه پزشکی وارد شوید و در این رشته تحصیل کنید، باید بدانید که دوره‌های کالج که قبل از ورود به دانشگاه برگزار می‌شوند، بسیار چالش‌ برانگیز هستند. هدف این دوره‌ها اطمینان دانشگاه‌ها از استعداد و دانش لازم متقاضیان برای انجام دوره‌های درسی بوده و بسیاری از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی، قبل از پذیرش دانشجو، برای بررسی و ارزیابی سطح مهارت‌های متقاضیان، از آن‌ها می‌خواهند که در دو تا سه آزمون موضوعی SAT شرکت کنند. برای این کار بهتر است شما در آزمون SAT با موضوع زیست ‌شناسی شرکت کنید که مهارت‌های شما در این زمینه بهتر سنجیده شود.

منابع آزمون sat ترکیه

بعضی از منابعی که شما می‌توانید برای شرکت در آزمون سات مطالعه کنید به ترتیب عبارت هستند از:

  • کتاب کالج هیئت کتاب راهنمای رسمی SAT با عنوان “کتاب آبی” یا “The Blue Book”: این کتاب آبی، کتاب برتر آمادگی آزمون اس ای تی است و به ‌صورت کلی برای همین آزمون گردآوری شده است. با اینکه استراتژی‌های این کتاب در حد متوسط بوده، اما برای آمادگی شما بسیار مناسب است.
  • بررسی پرینستون، ۱۱ تست تمرین برای SAT و PSAT: پس از مطالعه کتاب آبی، تمرین‌های این کتاب به شما کمک زیادی می‌کند. بعضی از سوالات کمی ساده‌تر از کتاب آبی هستند، اما تمرین زیاد به شما اعتماد به ‌نفس بیشتری داده و به تسلط شما نیز افزوده می‎‌شود.
  • مجموعه کتاب‌های Barron’s SAT: استراتژی‌ها، سوالات و تمرین‌های این مجموعه برای آمادگی آزمون مناسب است.
  • آکادمی khan: خان آکادمی، سازمانی خصوصی و مورد حمایت مؤسسه کالج برد بوده که به ‌صورت ویدئویی مباحث آزمون سات را توضیح می‌دهد. تعریف و توضیح دروس آزمون sat در این آکادمی بیان می‌شود.
  • منابع دیگری مثل Magoosh.com، راهنمای کامل برای SAT Vocabulary که برای لغات آزمون sat پیشنهاد می‌شود و Vocabulary.com، نیز منابع معتبر و مناسبی هستند.

نمونه سوالات آزمون sat تركيه

شما می‌توانید برای خرید نمونه سوالات به سایت‌های مختلفی نظیر متروپل تبریز مراجعه کنید. همچنین در منابع گفته شده، سوالات آزمون‌های قبلی وجود دارد که می‌توانید با تمرین و مطالعه فراوان به‌ خوبی بر آن‌ها مسلط شوید. کتاب‌های رایتینگ، ریدینگ، جزوه ریاضیات و دیگر کتاب‌ها شما را در حل بهتر سوالات آزمون سات راهنمایی می‌کند. همچنین شما این امکان را دارید تا با دانلود کتاب‌های آزمون SAT هزینه کمتری را برای تمرین خود بپردازید.

آزمون sat در ایران

متأسفانه امکان برگزاری آزمون SAT ترکیه در ایران وجود ندارد. این آزمون چهار بار در سال برگزار می‌شود و شما می‌توانید برای یافتن مزایای آزمون SAT به سایت‌های کشوری که مد نظر خود دارید، مراجعه کنید. ترکیه که کشور همسایه ایران محسوب می‌شود و دانشجویان زیادی از ایران برای تحصیل در ترکیه مهاجرت می‌کنند، می‌تواند مقصد خوبی برای محل آزمون شما باشد. شما برای ثبت ‌نام در SAT باید در collegeboard.org پروفایل شخصی بسازید، فرم درخواست پرکنید، تاریخ آزمون SAT را انتخاب کنید و در آخر هزینه را بپردازید.

زمان برگزاری آزمون SAT 2022

در سال 2022 آزمون سات، چهار بار برگزار می‌شود. شما هنگام ثبت ‌نام می‌توانید تاریخ خود را انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما این است که به دلیل نیاز به سفر به کشور دیگر برای این آزمون از دیگر شرایط موجود نیز مطلع باشید. تاریخ‌های برگزاری آزمون هم به ترتیب زیر است:
7   مه 2022
27 آگوست 2022
1   اکتبر 2022
3   دسامبر 2022
همچنین تاریخ‌های در نظر گرفته شده تا این زمان برای سال بعد نیز، 11 مارس 2023 و 6 می 2023 هستند.

کلام آخر