دانشگاه های دولتی ترکیه

در تمام کشورهای جهان، دانشگاه‌های دولتی برای شهروندان آن کشور، رایگان هستند. اگرچه معافیت از پرداخت شهریه در مورد دانشجویان خارجی صدق نمی‌کند، اما هزینه آن قابل مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی نیست. حالا تصور کنید که هزینه اقامت پایین و کیفیت بالای دانشگاه هم، به آن اضافه شود. دلیل استقبال از دانشگاه های دولتی ترکیه نیز، دقیقاً همین است. کافی است به لیست دانشگاه های دولتی ترکیه و شهریه‌های آنها، نگاهی بیندازید. در میان آنها می‌توانید نام بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه را ببینید که در رتبه‌بندی ‌های جهانی نیز، حرفی برای گفتن دارند. ما در این مقاله از متروپل تبریز، اطلاعات بیشتری را درباره این دانشگاه‌ها و تحصیل در آنها، به شما ارائه می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

دانشگاه های دولتی ترکیه

در ترکیه، نزدیک به 207 دانشگاه و مرکز تحصیلی وجود دارد که 129 تای آنها دولتی هستند. این دانشگاه‌ها از سراسر جهان و در مقاطع تحصیلی مختلف، دانشجو می‌پذیرند. هر چند آنها رایگان نیستند، اما در مقایسه با سایر کشورها هزینه نا چیزی را دریافت می‌کنند. در زیر، لیست دانشگاه های دولتی ترکیه را می بینید:

نام دانشگاه نام دانشگاه نام دانشگاه
آدیامان دوکوز ایلول مرمره
چوکوروا باندیرمامیمار سینان
آکسارای بارتیناستانبول
آماسیاباتماناژه
آنکاراباتمانکاتب چلبی
حاجی بایرام ولی فنی بورسا کارابوک
قاضیدوزجه کافکاس
حاجت تپه فیرات عبدالله گل
فنی خاورمیانه قاضی انتپ ارجیس
آکدنیز ایغدیر فنی قونیه
علاالدین کیقباد سلیمان دمیرل سلجوق
آرداهانبغاریچیرجب طیب اردوغان
آرتوینفنی استانبول کارادنیز
آیدین عدنان مندرس مدنیت 19 مایس

شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه

رشته، مقطع و زبان تحصیل؛ از جمله عواملی هستند که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را تعیین می‌کنند. مثلاً تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی، شهریه بیشتری را روی دوش شما می‌گذارد. با این حال، به طور متوسط شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه 2022، به این صورت است:

مقطع تحصیلی زبان تحصیل شهریه سالانه
کارشناسیترکی300 تا 800 دلار
کارشناسیانگلیسی500 تا 1800 دلار
کارشناسی ارشد ترکی300 تا 600 دلار
کارشناسی ارشد انگلیسی600 تا 900 دلار
دکتراانگلیسی500 تا 800 دلار

همانطور که دیدید، شهریه این دانشگاه‌ها نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. اما برای کاهش بیشتر آن، امکان برخورداری از بورسیه دانشگاه های دولتی ترکیه نیز وجود دارد. البته بهره ‌مندی از این بورسیه‌ها، شرایط خاصی را می‌طلبد. معدل بالا، سن، توصیه ‌نامه و مقالات چاپ شده برای تحصیلات تکمیلی و مدارک تافل و یوس؛ از آن جمله هستند.
یک راه دیگر کم کردن هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، این است که سراغ دانشگاه‌هایی با شهریه پایین بروید. دانشگاه های ارزان دولتی ترکیه، علاوه بر هزینه تحصیل کمتر، بورسیه هم ارائه می‌دهند. در ادامه، با ارزان ‌ترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه آشنا می‌شوید. دقت داشته باشید که این مؤسسات، لزوماً بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه نیستند.

ردیف نام دانشگاه شهریه سالانه (لیر)
1موغلا صدقی 768-250
2اژه استانبول 1750-570
3دجله3000-1500
4نیغده اومر 20000-2000
5جلال بایار 14000-2100
6کریک کاله 28000-2700
7عبدالله گل 8218-4130
8آنکارا 40000-6000
9بغازیچی9900-5940

منبع: mundooficial.com

هزینه خوابگاه دانشگاه های دولتی ترکیه

موضوع اقامت و هزینه‌های آن، یکی دیگر از دغدغه‌های افرادی است که برای پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه، اقدام می‌کنند. در ترکیه، امکان اسکان هم در خوابگاه‌ های دولتی و هم خصوصی، وجود دارد. اگرچه در صورت تمکن مالی، حتی می‌توانید یک آپارتمان یک خوابه را نیز اجاره کنید. اما هزینه خوابگاه دانشگاه های دولتی ترکیه، به نسبت سایر گزینه‌ها، اقتصادی‌تر است.
چنانچه بخواهید در یکی از این خوابگاه‌ها ساکن شوید، باید هزینه ماهانه‌ای را در حدود 200 لیر پرداخت کنید. این مبلغ در مورد خوابگاه‌های خصوصی یا نیمه ‌خصوصی، بین 215 تا 340 لیر است. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که با پرداخت 200 لیر، چه امکاناتی در اختیار شما قرار می‌گیرد؟

 • ظرفیت هر اتاق، 4 تا 6 نفر است. ضمن اینکه تختخواب ‌ها هم، دو طبقه است؛
 • آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، مشترک است؛
 • خوابگاه‌های دولتی به لاندری مجهز هستند. یعنی، شما می‌توانید مواد شوینده را همراه برده و از خدمات آن، استفاده کنید؛
 • هر چند که نظافت اتاق مانند گردگیری بر عهده خدمه است، اما سایر امور در حیطه وظایف آنها نیست؛
 • در خوابگاه، رستوران و سلف سرویس هم وجود دارد. هزینه هر وعده غذایی نیز، در مقایسه با بیرون ارزان‌تر است. به ‌علاوه، شما امکان انتخاب از یک منوی متنوع و با ارزش غذایی بالا را دارید؛
 • شما فرصت برخورداری از کمک‌های مالی خوابگاه را هم دارید. این کمک مالی، تقریباً 14 لیر و برای وعده‌های غذایی صبحانه و شام است.

هزینه خوابگاه دانشگاه های دولتی ترکیه

تلاش متقاضیان برای اخذ پذیرش در مؤسسات آموزشی ترکیه، دلایل فراوانی دارد. دانشگاه های ترکیه همزمان که از استانداردهای تحصیلی بین ‌المللی برخوردار هستند، هزینه چندانی هم ندارند. اعتبار مدرک آنها نیز، مزید بر علت است. چرا که شما می‌توانید بلافاصله، برای کار در کشوری دیگر اقدام کنید. خوشبختانه دانشگاه های دولتی ترکیه بدون آزمون هم دانشجو می‌پذیرند. اگرچه برای تمام اینها، پیش ‌نیازها و الزاماتی وجود دارد.

شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

کم نیستند متقاضیانی که به دنبال پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه بدون کنکور هستند. هرچند این امکان، بیشتر مختص دانشگاه‌های خصوصی است، اما برخی دانشگاه‌های دولتی نیز، چنین شانسی را به دانشجویان می‌دهند. مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های دولتی بدون کنکور ترکیه چیست؟

 • آخرین مدرک به همراه ریز نمرات تحصیلی (لازم است بدانید که برخی دانشگاه های دولتی ترکیه با شرط معدل، دانشجو می‌پذیرند)؛
 • رزومه علمی و تحصیلی؛
 • انگیزه ‌نامه؛
 • گواهی تمکن مالی؛
 • نتیجه آزمون‌هایی مثل GRE، آیلتس یا تافل در برخی دانشگاه‌ها.

دوره‌های کارشناسی، ارشد و دکتری در ترکیه، به ترتیب 4، 2 و 5 سال هستند. اگرچه، ممکن است تفاوت اندکی در برخی رشته‌ها وجود داشته باشد. همچنین، دانشجویان بعد از پذیرش، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارند. بعد از کسب ویزا نیز نوبت به دریافت اجازه اقامت می‌رسد. بهتر است بدانید که خوابگاه دولتی هم به شما تعلق می‌گیرد.

شرایط قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه

اینکه شانس شما برای پذیرش در بهترین دانشگاه های ترکیه چقدر است، به چند عامل بستگی دارد. در هر رشته و مقطعی که بخواهید تحصیل کنید، نمره آزمون زبان یک الزام است. چنانچه رشته مورد تحصیلتان، به زبان ترکی باشد؛ آزمون یوس یکی از مهم‌ترین شرایط ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه خواهد بود.
اما اگر قرار است به زبان انگلیسی درس بخوانید، کار اندکی سخت‌تر است. در چنین شرایطی نمره آزمون SAT و یکی از مدارک تافل یا آیلتس، به کارتان می‌آید. برای آمادگی بیشتر، ما شرکت در دوره‌ های آنلاین آزمون‌های یوس، تومر و SAT را در مؤسسه متروپل تبریز به شما پیشنهاد می‌کنیم.
علاوه بر مدرک زبان، هر مقطعی شرایط مختص به خود را دارد. مثلاً، تمام دانشگاه های ترکیه در برای پذیرش در مقطع ارشد و دکتری، از دانشجویان توصیه‌ نامه می‌خواهند.

دانشگاه های دولتی استانبول ترکیه

استانبول، بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر ترکیه است. شهری توریستی با دیدنی‌های فراوان که 58 دانشگاه را هم در خود، جای داده است. اگرچه، بیشتر این دانشگاه‌ها مانند کوچ، بیلکنت و سابانچی خصوصی هستند؛ اما 13 نام این فهرست به دانشگاه‌ های دولتی اختصاص دارد. از این میان، دانشگاه استانبول قدیمی‌ترین است و از دانشگاه های دولتی برتر ترکیه به شمار می‌رود. علاوه بر دانشگاه استانبول، دانشگاه‌های دولتی دیگری هم در این شهر هستند. نام آنها را می‌توانید در جدول زیر، ببینید:

نام دانشگاه سال تأسیس
گالاتاسرای1994
مدنیت 2010
فنی استانبول 1773
استانبول1453
مرمره1883
هنرهای زیبا میمار سینان 1982
ییلدیز 1911
جراح پاشا 2018
علوم پزشکی 2015
ترکی- آلمانی 2010

دانشگاه های دولتی ترکیه مورد تأیید ایران

وزارت علوم ایران، هر سال فهرستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود را در کشورهای مختلف؛ از جمله ترکیه؛ منتشر می‌کند. این فهرست، بر مبنای معیارهایی چون رتبه‌بندی ‌های بین ‌المللی و دیدگاه‌های رایزن‌های علمی، تنظیم می‌شود. بر این اساس، دانشگاه‌ها در سه سطح الف (ممتاز)، ب (خوب) و ج (متوسط)، ارزیابی می‌شوند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید این لیست را، در پایگاه اطلاع‌ رسانی اداره کل امور دانش ‌آموختگان مشاهده کنید.در جدول زیر، دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران را به همراه رتبه بندی دانشگاه های دولتی ترکیه در سال 2022 می‌بینید.

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم (سطح الف)

نام دانشگاه شهررتبه در جهان (Times)
بغازیچی استانبول1000-801
فنی خاورمیانه آنکارا800-601
حاجت تپه آنکارا800-601

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم (سطح ب)

نام دانشگاه شهر رتبه در جهان (Times)
آنکارا آنکارا1201+
چوکوروا آدانا1201+
دوکوز ایلول ازمیر1201+
اژه ازمیر1201+
قاضی آنکارا1201+
فنی استانبول استانبول800-601
استانبول استانبول1200-1001
مرمرهاستانبول1201+
کارابوککارابوک1200-1001
ییلدیزاستانبول1200-1001

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم (سطح ج)

نام دانشگاه شهررتبه در جهان (Times)
آکدنیز آنتالیا1201+
اسکی شهیر اسکی شهیر 1201+
عثمان قاضی اسکی شهیر 1201+
انستیتو تکنولوژی ازمیر 1201+
کاراتایقونیه -
19 مایس سامسون 1201+
رجب طیب اردوغان ریزه1201+
ساکاریا سردیوان1201+
سلجوق قونیه 1201+
اولوداغ بورسا1201+
قاضی اِنتپ قاضی انتپ 1201+

منبع رتبه‌بندی جهانی: timeshighereducation.com

شهریه دانشگاه های دولتی پزشکی ترکیه

یکی از رشته‌های پر طرفدار در دانشگاه های دولتی ترکیه پزشکی است. دوره تحصیلی این رشته، 6 سال است و سال آخر آن، به کارآموزی در بیمارستان اختصاص دارد. علاوه بر این، متقاضیان می‌توانند از بین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دست به انتخاب بزنند. اما بدون شک، هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه مقرون به صرفه‌تر است. از این رو، خیلی از دانشجویان ایرانی سراغ آن می‌روند.
عامل دیگری که منجر به استقبال دانشجویان از این رشته می‌شود، اعتبار مدرک آن است. یعنی شما با تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه، می‌توانید در سایر کشورهای جهان مشغول به کار شوید. اما شرایط پذیرش در این رشته، چیست؟ مدرک دیپلم، تمکن مالی، نمره آزمون ورودی ( یوس یا SAT) و مدرک آیلتس یا تافل در صورت تحصیل به زبان انگلیسی.
همانطور که اشاره کردیم، شهریه پزشکی دانشگاه های دولتی ترکیه، ارزان‌تر است. با این حال، نخست باید بدانید که دانشگاه های دولتی مورد تأیید وزارت بهداشت، کدام‌ها هستند؟

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آنادولو ( رشته پزشکی ندارد)
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه فنی ییلدیز ( رشته پزشکی ندارد)

جالب است بدانید که دانشگاه‌های ترکیه در رتبه‌بندی جهانی، همواره در میان 800 تا 1200 دانشگاه برتر قرار دارند. جدول زیر، بهترین دانشگاه های دولتی پزشکی ترکیه و شهریه آنها را به شما نشان می‌دهد:

ردیف نام دانشگاه شهریه سالانه (لیر)
1حاجت تپه 50600
2استانبول 40000
3آنکارا45000-30000 هزار با توجه به زبان تحصیل
4مرمره 29550
5دوکوز ایلول 54500
6قاضی23316 تا 31088 با توجه به زبان تحصیل
7آکدنیز 55000
8اِرجیس 15600
9اژه17500

شهریه دانشگاه های دولتی دندانپزشکی ترکیه

رشته پر درآمد دندانپزشکی در کشور ترکیه، پنج ساله است. به این صورت که در دو سال اول ترکیبی از مباحث تئوری و عملی و در سه سال باقی مانده، موضوعات عملی ارائه می‌شوند. الزامات ورود به این رشته، تفاوت چندانی با رشته پزشکی ندارد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه است.
چنانچه قرار باشد به زبان ترکی تحصیل کنید، نمره آزمون یوس ملاک پذیرش شما قرار می‌گیرد. دانشجویانی که نمره لازم را در این آزمون کسب نکرده‌اند، باید در دانشگاه دوره یک ساله آزمون تومر را بگذرانند. برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه، این رشته را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. برای چنین دانشگاه‌هایی، مدرک آزمون SAT به علاوه آیلتس یا تافل، ملاک ارزیابی است.
نکته دیگری که باید بدانید این است که شهریه دانشگاه های دولتی دندانپزشکی ترکیه، در مقایسه با رشته پزشکی کمتر است. ضمن اینکه این هزینه‌ها، قابل مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی نیست. در ادامه، هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه را در رشته دندانپزشکی؛ به شما می‌گوییم.

نام دانشگاه شهریه سالانه (لیر)
حاجت تپه 18300
آنکارا36000-24000 با توجه به زبان تحصیل
استانبول25000
اژه7000
آکدنیز33500
قاضی 8410
آتاتورک 11000

جمع ‌بندی

این مقاله را به معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه و هزینه تحصیل در آنها، اختصاص دادیم. علاوه بر این، لیست دانشگاه های دولتی ترکیه را در شهرهای مختلف این کشور، به شما ارائه کردیم. همانگونه که دیدید، بهترین دانشگاه های ترکیه مانند استانبول و حاجت تپه؛ در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.
اگر می‌خواهید در یکی از این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوید، سوالات خود را در مورد آزمون‌های ورودی از ما بپرسید. چرا که مشاوران متروپل تبریز، پاسخگوی تمام پرسش‌های شما در این زمینه خواهند بود.

دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep University)

دانشگاه‌های ترکیه فارغ از اینکه در کدام قسمت آن قرار گرفته باشند، پذیرای دانشجویان بین ‌المللی هستند. علاوه بر هزینه پایین تحصیل و زندگی به ‌ویژه در شهرهای کوچک‌تر، اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه‌ها هم مزید بر علت است. از جمله این دانشگاه‌های ارزان و مطابق با استانداردهای آموزشی جهان، دانشگاه قاضی آنتپ ترکیه (Gaziantep University) […]

دانشگاه الوداغ بورسا ترکیه (bursa uludag university)

بورسا، چهارمین شهر بزرگ ترکیه و یکی از مقاصد مهم مهاجرتی ایرانیان است. به طوری که 7 درصد مهاجران را به این شهر سرسبز، ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. بسیاری از آنها برای تحصیل در بهترین دانشگاه شهر، یعنی دانشگاه الوداغ عازم آن می‌شوند. آرامش و رونق در بورسا و هزینه‌های پایین زندگی، خیلی از فارغ ‌التحصیلان […]

دانشگاه کوجالی (Kocaeli University)

استانبول یکی از مهم‌ترین مراکز دانشگاهی ترکیه است که داوطلبان بسیاری از کشورهای دیگر، برای تحصیل در دانشگاه‌های آن اقدام می‌کنند. اما شهرهای نزدیک به استانبول هم به واسطه نزدیکی به آن، مورد توجه دانشجویان خارجی هستند. از آن جمله، شهر ازمیت است که دانشگاه کوجالی ترکیه (Kocaeli University) را در خود جای داده است. […]

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر (Eskisehir Osmangazi University)

شهر اسکی شهیر در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، بخشی از اعتبارش را مدیون بهترین دانشگاه خود است. دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر (Eskisehir Osmangazi University)، با قدمت بیش از 50 سال مورد استقبال دانشجویان خارجی است. بدون شک تنوع رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، در استقبال از دانشگاه عثمان قاضی ترکیه نقش داشته‌اند. اما دیگر ویژگی‌های […]

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

انتخاب یک دانشگاه مناسب برای تحصیل در ترکیه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای دانشجویان ایرانی، پذیرش در یک دانشگاه دولتی با هزینه کمتر و استانداردهای بین ‌المللی، بهترین گزینه است. به ویژه اگر رشته مورد نظر شما در آن دانشگاه نیز، از موقعیت علمی خوبی برخوردار باشد. از این بُعد، دانشگاه آتاتورک ترکیه (Ataturk […]

دانشگاه مارمارا استانبول (Marmara University)

طی سال‌های گذشته، برخی از مؤسسات آموزش عالی ترکیه توانسته‌اند در لیست هزار دانشگاه نخست جهان قرار بگیرند. یکی از آنها، دانشگاه مارمارا (Marmara University) است که بیش از صد سال نیز، قدمت دارد. این دانشگاه همچنین در بعضی گرایش‌های رشته پزشکی، موقعیت بین ‌المللی بسیار خوبی دارد. اما ویژگی‌های دیگر دانشگاه مارمارا استانبول، چه […]

دانشگاه یوکسک ایحتیساس (Yuksek Ihtisas University)

آنکارا دانشگاه‌های قدیمی و معتبر زیادی دارد؛ از مدیپل و آنکارا تا حاجت تپه و باشکنت. اما دانشگاه‌های جدید این شهر هم، روز به روز در حال پیشرفت هستند. از جمله آنها می‌توان به داتشگاه یوکسک ایحتیساس ترکیه است که تنها 6 سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد، اشاره کرد. دانشگاه یوکسک ایحتیساس (Yuksek Ihtisas […]

دانشگاه دجله ترکیه (Dicle University)

بیش از 50 دانشگاه دولتی در ترکیه قرار دارد که بیشتر آنها در آنکارا، استانبول و ازمیر واقع شده‌اند. اما یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور، دانشگاه دجله ترکیه (Dicle University) در شهر دیاربکر است. جالب است بدانید که دانشگاه دجله، از جمله بزرگ‌ترین مؤسسات تحصیلات تکمیلی در ترکیه به شمار می‌رود. اگر قصد ادامه […]

دانشگاه اوندکوز مایس (Ondokuz Mayis University)

امروزه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تنها به شهرهای بزرگی چون استانبول یا آنکارا، خلاصه نمی‌شود. بعضی از دانشگاه‌های خوب این کشور، حتی در شهرهای کمتر شناخته ‌شده‌ای مانند سامسون واقع شده‌اند. شهری بندری در حاشیه دریای سیاه که دانشگاه اوندکوز مایس ترکیه (Ondokuz Mayis University) را در خود جای داده است. بر اساس اطلاعات دانشگاه […]

دانشگاه سلجوق (Selcuk University)

قونیه، یکی از شهرهای تاریخی ترکیه و هفتمین شهر پر جمعیت آن است. آرامگاه مولانا، قونیه را به یک مقصد جذاب توریستی بدل کرده است. اما برای آنها که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند، وجود دانشگاه سلجوق (Selcuk University) بر اهمیت این شهر می‌افزاید. این دانشگاه بیشتر، به واسطه رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی شناخته شده […]

دانشگاه اگه (Ege University)

یکی از بهترین دانشگاه های‌ دولتی ترکیه، دانشگاه اژه (Ege University) است. دانشجویان بسیاری برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه، تلاش می‌کنند که بخشی از آنها خارجی هستند. علاوه بر رشته‌های متنوع دانشگاه اگه، هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در ترکیه نیز باعث جذب دانشجویان بین‌ المللی می‌شوند. بنابراین آشنایی بیشتر […]