تحصیل پزشکی در ترکیه

بسیاری از دانشجویان آرزوی تحصیل پزشکی را دارند و این رشته را مناسب ترین رشته برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار می دانند، زیرا هر ساله بسیاری از دانشجویان ترکیه را به عنوان مقصد تحصیل پزشکی انتخاب می کنند زیرا تحصیلات پزشکی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه است.

بسیاری از دانشجویان درخشان آینده از تلاش خود صرف نظر کرده و رویای تحصیل پزشکی را در سر می پرورانند. ما اینجا هستیم!!! تسلیم نشو!!! ما امیدها را به واقعیت تبدیل کرده و رویاهای شما را محقق می کنیم!

در این مقاله، ما در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه، شرایط پذیرش پزشکی، هزینه های تحصیل در این زمینه، بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی بحث خواهیم کرد و در مورد این موضوعات به طور مفصل بحث خواهیم کرد و امیدواریم که به تمام سوالات شما پاسخ داده شود.

رویکرد آموزشی تحصیل پزشکی در ترکیه

رویکرد آموزشی پزشکی برای هر سال تحصیلی متفاوت است و به شرح زیر تقسیم می شود:

در سال های اول و دوم آموزش، مانند سایر کشورها، آموزش بر اساس علوم پایه است.

در سال سوم می توانید از لحاظ تئوری و عملی با بیماری ها آشنا شوید.

سال چهارم و پنجم شامل آموزش عملی بالینی است.

در ششمین دوره، که آخرین سال آموزش پزشکی است، پزشکان در بیمارستان های دانشگاهی غربال می شوند. جایی که عملاً به عنوان یک پزشک عادی به آنها آموزش داده می شود. در این مرحله دانشجویان نیز حقوق کمی دریافت می کنند. آخرین سال تحصیلات پزشکی به عنوان یک پزشک آینده دار در بیمارستان دانشگاه سپری می شود. شما وظایف یک پزشک منظم را بر عهده می گیرید. دانشجویان سال ششم به عنوان “کارآموز” خوانده می شوند. این مرحله مقدماتی آموزش دستیار پزشکی در ترکیه است.

شرایط پذیرش برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشجو باید یک سال در کالج ثبت نام کند تا خود را برای کنکور دانشگاه آماده کند.

می توان گفت که ثبت نام در کالج قبل از تخصص در رشته پزشکی در همه کشورهای جهان اجباری است و متقاضی باید تحصیلات پزشکی را در ترکیه گذرانده و این سال اول را تا آمادگی برای تحصیل بگذراند.

مدت تحصیل پزشکی عمومی در دانشگاه های ترکیه 6 سال است و آزمون پذیرش پزشکی عمومی در همه شهرها برگزار می شود، اما آزمون قبولی در دوره تخصص در این کشور فقط در آنکارا برگزار می شود.

برخی از دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه به آزمون TOEFL یا IELTS نیازی ندارند، اما برخی دیگر بسته به زبان تحصیل به این آزمون نیاز دارند.

آزمون پذیرش برای تحصیل پزشکی در ترکیه

همانطور که گفته شد، برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در آزمون پذیرش دانشگاه قبول شوید. دو نوع آزمون وجود دارد: آزمون YÖS و آزمون SAT

آزمون YÖS

آزمون YÖS برای پذیرش در دانشگاه های دولتی و آزمون SAT برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی در نظر گرفته شده است و دانشجو باید نمره قبولی را کسب کند.

آزمون YÖS توسط دانشگاه بصورت جداگانه برگزار می شود. به این ترتیب متقاضی دانشگاهی را که می خواهد در آن پزشکی بخواند انتخاب می کند و سپس در این آزمون شرکت می کند.

آزمون YÖS شامل سوالاتی از دروس ریاضی، هوش و هندسه می باشد و بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی  است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C داده خواهد شد اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره ۱ساله زبان ترکی TOMER را بگذراند و نمره قبولی را در آزمون نهایی بدست آورد تا بتواند در کلاس های پزشکی شرکت نماید.

آزمون SAT

تعداد شرکت کنندگان در آزمون SAT برای تحصیل پزشکی در ترکیه سالانه در حال افزایش است، این آزمون در مجموع 1000 شعبه در سراسر جهان را شامل می شود.

در آموزش پزشکی در ترکیه، این آزمون برای دانشجویان انگلیسی زبان در نظر گرفته شده است که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه را دارند. این آزمون نوعی ارزیابی برای دانش آموزان است و برای دانشجویان 18 سال به بالا در نظر گرفته شده است. این آزمون یکی از پرکاربردترین آزمون ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است.

قسمت اول این آزمون به سوالات هوش و زبان انگلیسی اختصاص دارد، در حالی که قسمت دوم برای سنجش اطلاعات علوم پایه است.

میانگین نمره این آزمون برای آموزش پزشکی در ترکیه 1068 است که هر ساله تغییر می کند و نمره خوبی بر اساس دانشکده و دانشگاه تعیین می شود و زمان خاصی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد زیرا هر دانشگاه زمان خاصی را برای انتخاب انتخاب می کند.

تست TUS

پس از قبولی در آزمونهای SAT یا YÖS، مرحله بعدی قبولی در آزمون TUS است. این آزمایشی است که فقط برای دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند انجام می شود.

این آزمون میزان دانش شما در مورد اطلاعات پزشکی عمومی را اندازه گیری می کند. اگر دانشجو این دو آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد، می تواند در دوره مطالعه شرکت کند.

آزمون تخصصی تحصیل پزشکی در ترکیه در ماه های سپتامبر و آوریل در آنکارا برگزار می شود و نتیجه معمولاً پس از حدود 24 ساعت اعلام می شود. بنابراین اگر دانشجویی بتواند 60 امتیاز از 100 را بدست آورد، موفق می شود.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

هر دانشجو باید مدارک خاصی را برای پذیرش و تحصیل در ترکیه ارائه دهد، مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه عبارتند از:

 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
 • پرداخت هزینه پذیرش

دلایل تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به شما امکان دسترسی به آزمایشگاه های کلاس جهانی، جدیدترین پیشرفت های فنی، جو مناسب برای آموزش و زندگی را می دهد. همچنین این فرصت را خواهید داشت که توسط استادان کلاس جهانی، پزشکان و استادان رشته پزشکی تدریس کنید.نه تنها این بلکه شما فرصتی برای کاوش و تجربه جامعه بین المللی کامل خواهید داشت. زیرا ترکیه به عنوان یک راه تلاقی بین سه قاره باعث می شود شما فرهنگ های متنوعی را تجربه کنید که قطعاً ارتباط محکمی بین شما و جهان گسترده تر خواهد بود.از جمله دلایلی که تحصیل پزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است می توان به معتبر بودن مدارک پزشکی در سطح بین المللی، مورد تایید بودن چندین دانشگاه پزشکی ترکیه از نظر وزارت بهداشت ایران، نزدیکی مسافت، امکان سفر به ترکیه بدون ویزا که دانشجویان پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایند، بالا بودن سطح علمی دانشگاه های ترکیه، نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی اشاره کرد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

پس از پذیرش در دانشگاه ، زمان شرکت در کنکور پزشکی در ترکیه فرا می رسد ، شما باید برخی مدارک را برای اخذ ویزای دانشجویی برای ترکیه تهیه کنید و با این مدارک به سفارت ترکیه بروید.

مدارکی که باید به سفارت ترکیه ارائه دهید به شرح زیر است:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • فرم درخواست ویزا از سفارت ترکیه
 • گذرنامه معتبر
 • هزینه ویزا (بسته به ملیت شما متفاوت است)
 • عکس

مراحل اخذ ویزا از کنسولگری ترکیه حدود هشت هفته به طول می انجامد و همچنین شما باید ظرف یک ماه پس از ورود به ترکیه ، درخواست اجازه اقامت را درخواست کنید ، درخواست اجازه اقامت در اداره پلیس ارائه می شود.

دانشگاه پزشکی ترکیه

کمتر شخصی وجود دارد که وقتی می خواهد در کشور مشغول به تحصیل شود اعتبار دانشگاه های کشور مقصد را مورد بررسی قرار ندهد. زیرا که آینده شخص بستگی به نوع دانشگاه و مدرکی که از آن دانشگاه می گیرد بستگی دارد. پس یکی از مهمترین مواردی که باید دانشجویان بین المللی قبل از تحصیل خود بدانند، اعتبار دانشگاه های کشور مقصد است.به طور کلی، دانشگاه های پزشکی در ترکیه به دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و دانشجویان می توانند در هر یک از آن ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه ثبت نام کنند، تفاوت اصلی در سطح هزینه ها است.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

 • هزینه های تحصیل برای هر دانش آموزی مهم است، زیرا هزینه مناسب تحصیل در این کشور بسیاری از متقاضیان را به تحصیل پزشکی در ترکیه تشویق کرده است.

  هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی بین 240 تا 2000 دلار در سال است. اما شهریه در دانشگاه های خصوصی سالانه از 10 تا 25 هزار دلار است.

  برای هزینه زندگی در ترکیه، دانشجویان هم باید ماهانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای تغذیه و ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای اسکان در خوابگاه های دانشجویی در نظر داشته باشند. اما اگر متقاضی قصد داشته باشد در بیرون از خوابگاه آپارتمانی را اجاره نماید بسته و امکانات و محل مورد نظر ماهیانه مابین ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ لیر باید هزینه نماید. همچنین دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی می توانند از تخفیف در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهره مند شوند. هزینه های درمانی دانشجویان با توجه به وجود بیمه دانشجویان رایگان بوده و در مراکز تعیین شده قابل استفاده است.

  به طور کلی نمی توان هزینه تحصیلات پزشکی در ترکیه را با هزینه دانشکده های پزشکی سایر کشورها مقایسه کرد، زیرا هزینه ها بین کشورها و دانشگاه های داخل کشورها متفاوت است. اگر علاقه مند هستید، به قیمت های دانشگاه های مربوطه نگاه کنید و آن ها را مقایسه کنید ، سپس دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دانسانی ها